Znamy laureatów Nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Wyróżnienia odbiorą w trakcie zbliżających się Dni Tischnerowskich.
Kapituła Nagrody wyróżniła w tym roku trzy osoby: prof. Jacka Filka, filozofa, Antoniego Kroha, etnologa i pisarza oraz Jana Młynarczyka, prezesa Fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych „ARKADIA”.
- Laureatów zawsze jest trzech, gdyż Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera jest przyznawana w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego i filozoficznego stanowiącego kontynuację tischnerowskiego „myślenia według wartości”; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności” oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” - powiedział 9 kwietnia dr Łukasz Tischner, sekretarz jury, bratanek patrona Nagrody, w trakcie prezentacji laureatów w siedzibie rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, który jest współorganizatorem Dni Tischnerowskich.
22 kwietnia o godz. 18.30 każdy z laureatów otrzyma na Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (ul. Straszewskiego 22) statuetkę autorstwa Mariana Gromady oraz czek o wartości 33 tys. zł, ufundowane przze Grupę Ergo Hestia.
- To miłe, że dostrzeżono naszą pracę z osobami z niesprawnością intelektualną. Prowadzimy ją z pozycji tischnerowskich. W jej trakcie odbywa się spotkanie z drugim człowiekiem i podążanie w ślad za nim powiedział J. Młynarczyk.
Wręczenie Nagród im. Tischnera oraz poprzedzająca je Msza św. w kolegiacie św. Anny w Krakowie, odprawiona o godz. 17.00 w intencji śp. ks. prof. Józefa Tischnera (1931-2000), zainaugurują 15 Dni Tischnerowskie, które potrwają do soboty 25 kwietnia.
-15. edycja będzie miała charakter szczególny m. in. ze względu na 15. rocznicę śmierci ks. prof. Tischnera - powiedziała Monika Wiertek, rzecznik prasowy UPJPII.
-Tegoroczne Dni zbiegają się również z 15. rocznicą kanonizacji św. Faustyny, która była bliska ks. Tischnerowi. Dał temu wyraz m. in. we wznowionej teraz książce „Drogi i bezdroża miłosierdzia. Przypomnę, że był profesorem naszej uczelni. Nic więc dziwnego, że dziedzictwo jego myśli jest obiektem stałego zainteresowania uczonych z naszego uniwersytetu - powiedział ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII.
Spotkania odbywane w trakcie tegorocznych Dni Tischnerowskich będą miały różnorodny charakter.
- Naszym pragnieniem jest łączenie poważnej, naukowej refleksji nad myślą ks. Tischnera z formami popularyzacji - powiedział Wojciech Bonowicz, biograf zmarłego filozofa.
Szczegółowy program 15 Dni Tischnerowskich można znaleźć na stronie internetowej: www.tischner.upjp2.edu.pl