Jan Paweł II inspirował artystów. Mówiono o tym na sympozjum w Bibliotece UPJPII.
Okazją było sympozjum „Po Jego śladach... Święty Jan Paweł II inspiracją dla artystów”, które odbyło się 22 kwietnia w siedzibie biblioteki uniwersyteckiej. - Staramy się, by patron uczelni, który poświęcił również budujący się gmach biblioteki, był stale obecny w naszych działaniach - powiedziała Magdalena Nagięć, dyrektor Biblioteki UPJPII.
Podczas sympozjum przywoływano fragment z „Listu do artystów”, który Jan Paweł II napisał w 1999 r.: „Kto dostrzega w sobie tę Bożą iskrę, którą jest powołanie artystyczne - powołanie poety, pisarza, malarza, rzeźbiarza, architekta, muzyka, aktora... - odkrywa zarazem pewną powinność: nie można zmarnować tego talentu, ale trzeba go rozwijać, ażeby nim służyć bliźniemu i całej ludzkości”.
Rezultaty inspiracji artystycznych można zobaczyć na trzech ekspozycjach otwartych w holu biblioteki. Pokazano m.in. fotografie papieskie Adama Bujaka. - Traktowałem go, jakbym fotografował ojca. Bo on był jak ojciec, także dla artystów. Inspirował, ale nie chciał być traktowany w postawie na kolanach. Nie odbijało się to więc na jakości prac artystycznych - powiedział fotograf.
W holu eksponowany jest również poświęcony Janowi Pawłowi II cykl 8 rzeźb prof. Czesława Dźwigaja „Via Sancta”. - Powstał po śmierci papieża. Tytuły poszczególnych rzeźb: „Polonia”, „Ecclesia”, „Mundus”, „Scriptio”, „Oecumenicus”, „Credo”, „Angelus Domini” i „Totus Tuus” ilustrują etapy duchowej i duszpasterskiej drogi ojca świętego - powiedział prof. Dźwigaj.
Pokazano również wybór fotografii dokumentalnych zmarłego w ub. roku fotografa i animatora kultury Andrzeja Jacka Stolarczyka. W latach 1972-1989 był m.in. fotografem krakowskiej Kurii Metropolitalnej, dokumentując np. działalność Karola Wojtyły jako metropolity krakowskiego.
Fotografie A. Bujaka będzie można oglądać do 28 kwietnia, zaś pozostałe ekspozycje - do 30 czerwca.