Politechnika Krakowska świętuje 70-lecie swojej działalności. Jej mury opuściło do tej pory 80 tys. absolwentów.
W ramach obchodów jubileuszowych w czwartek 14 maja odbędzie się m.in. gala w Teatrze im. Słowackiego. Ok. godz. 12.45 uroczysty pochód akademicki wyruszy sprzed teatru do budynku „Działowni” na terenie głównej siedziby Politechniki przy ul. Warszawskiej 24.
Od 13.30 do 14.30 przed budynkiem będzie trwał piknik, potem zaś we wnętrzu „Działowni” rozpocznie się Forum „Nauka - Gospodarka”. Jego uczestnicy będą dyskutowali m.in. o praktycznym wykorzystaniu w gospodarce wyników rozmaitych badań naukowych.
- Hasło jubileuszu - „Innowacje - Kształcenie - Ekologia” dobrze odzwierciedla zarówno dotychczasową drogę rozwoju Politechniki Krakowskiej, jak i jego dalszy kierunek. Od wysokiego poziomu badań naukowych zaczyna się siła uczelni, wynikają z niego innowacyjność i wysokiej klasy kształcenie, a wszystkie te trzy obszary muszą uwzględniać wyzwania ekologii i zrównoważonego rozwoju - powiedział prof. Kazimierz Furtak, rektor PK.
Przez 70 lat działalności uczelnia doczekała się 80 tys. absolwentów. Obecnie na jej 7 Wydziałach: Architektury, Fizyki, Matematyki i Informatyki, Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, Inżynierii Lądowej, Inżynierii Środowiska, Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz Mechanicznym, studiuje prawie 17 tys. studentów. Uczelnia zatrudnia ponad 2 tys. pracowników, w tym ponad 1200 nauczycieli akademickich.
Politechnika nosi imię Tadeusza Kościuszki, który był nie tylko znanym dowódcą, lecz także inżynierem - fortyfikatorem.
W 1999 r. papież Jan Paweł II podczas swojej kolejnej pielgrzymki do Polski przyjął tytuł Honorowego Senatora i Profesora Politechniki Krakowskiej. Będąc od 1949 r. wikariuszem parafii św. Floriana, Karol Wojtyła zorganizował prężne duszpasterstwo, grupujące głównie studentów sąsiadującej z nią uczelni. Był wśród nich m.in. późniejszy sł. Boży Jerzy Ciesielski.
Dla przypomnienia postaci Kościuszki i Jana Pawła II w Muzeum Politechniki przy ul. Warszawskiej 24 od 14 maja do 30 czerwca można będzie oglądać wystawę „Honorowy Senator i Profesor w kolekcjonerstwie”.
Szczegółowe informacje o jubileuszu można znaleźć na stronie internetowej politechniki.