W rozpoczynającym się 14 maja w Krakowie 4. Festiwalu Miłosza bierze udział m.in. Ruth Padel, praprawnuczka Karola Darwina.
Przez cztery dni, od czwartku 14 maja do niedzieli 17 maja, krakowianie będą mieli okazję spotkać się z 70 poetami z kraju i zagranicy oraz ich twórczością podczas wieczorów poetyckich, debat, prezentacji książek i filmów, warsztatów oraz koncertów. Odbędą się także konferencja poświęcona japońskiej sztuce poetyckiej haiku oraz cykl imprez poetyckich dla dzieci.
- Festiwal, zainaugurowany w 2009 roku, 5 lat po śmierci Czesława Miłosza, nawiązuje do innej imprezy poetyckiej, która była pomysłem poety. Mam na myśli krakowskie Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu, które odbyły się 18 lat temu. Dzisiaj trudno byłoby już pewnie wskrzesić ówczesną elektryzującą atmosferę, gdy po autografy poetów stała kolejka licząca 2 tys. osób - powiedział Jerzy Illg, członek Rady Programowej Festiwalu Miłosza.
Honorowym gościem festiwalu jest Ruth Padel, angielska poetka i eseistka, zafascynowana starożytną Grecją oraz naturą. Jej prapradziadkiem był Karol Darwin, autor głośnego dzieła „O pochodzeniu gatunków”. - Cieszę się z możliwości zaprezentowania moich przemyśleń na temat twórczości Czesława Miłosza. Dużym przeżyciem była dla mnie wizyta na wzgórzu wawelskim i możność spojrzenia na Wisłę. Czynił to pewnie wielokrotnie również Miłosz - powiedziała.
Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest „Księga olśnień”. Jest to nawiązanie do tytułu anglojęzycznej antologii poetyckiej C. Miłosza. Taką nazwę będzie miał m.in. wieczór poetycki, który odbędzie się 14 maja o godz. 20 w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (ul. Straszewskiego 21). W tym samym miejscu, w piątek 15 maja o godz. 21, zostanie zorganizowany z kolei wieczór „Requiem dla poetów”.
- Poświęcimy go z kolei pamięci naszych zmarłych kolegów poetów, m.in. Stanisława Barańczaka i Seamusa Heaneya - powiedział Adam Zagajewski.
Większość imprez festiwalowych będzie się odbywała w pałacu Pod Baranami (Rynek Główny 27). Niektóre będą jednak plenerowe, m.in. „Poetycka majówka” w ogrodzie Domu Józefa Mehoffera (niedziela 17 maja, od 10.00 do 13.00, ul. Krupnicza 26) oraz „Pokazy poezji kinetycznej”, podczas których w trakcie wieczorów od 14 do 17 maja na ścianie kamienicy u zbiegu ul. Brackiej i Rynku Głównego będą wyświetlane teksty wierszy patrona festiwalu.
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć: tutaj.