W ramach V Nocy Muzeów w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu odbył się wernisaż wystawy pt. "Mieszkańcy kamieniczek nowotarskiego rynku na przełomie XIX i XX wieku".
Autorka wystawy Barbara Słuszkiewicz bardzo ciekawie i z wielką pasją opowiadała o poszczególnych kamieniczkach. W sumie nowotarski Rynek ma ich 40. Ale numer jeden przypada na Miejski Ratusz.
- Każda z kamienic kryje w sobie coś wyjątkowego. Każda historia obiektu jest inna - podkreśla autorka.
Barbara Słuszkiewicz zwróciła uwagę na bardzo cenne eksponaty, nigdzie do tej pory niepokazywane. Wśród nich była np. książka telefoniczna z początku XX wieku albo spis mieszkańców Rynku stolicy Podhala datowany na koniec XVIII wieku. - Został zrobiony zaraz po pożarze, który spustoszył centrum Nowego Targu - zauważyła B. Słuszkiewicz.
Wystawa była poprzedzona serią wykładów w Miejskim Ratuszu o poszczególnych kamienicach. Co miesiąc była omawiana na wykładzie jedna lub dwie kamieniczki. Materiały zgromadzone na wystawie złożą się na książkę, która ukaże się za kilka miesięcy.
Wystawę można będzie oglądać do końca wakacji. Niewątpliwie jest to bardzo ciekawa lekcja historia dla młodych mieszkańców miasta, a dla starszego pokolenia piękna podróż w przeszłość.
W wernisażu wzięła udział m.in. Barbara Pachniowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu i dawny burmistrz miasta Marek Fryźlewicz.
W ramach V Nocy Muzeów w Nowym Targu można było oglądać do późnego wieczora Izbę PRL w podziemiach nowotarskiego magistratu, odświeżoną wystawę nowotarskiego Klubu Hokejowego "Szarotki". Wiele ciekawych rzeczy działo się także w muzealnych obiektach w Zakopanem.