W Galerii Wielkich Polaków XX wieku w krakowskim Parku Jordana stanął pomnik bp. Albina Małysiaka (1917-2011).
Odsłonięto go w niedzielę, 17 maja, tuż po nabożeństwie majowym odprawionym w Parku przez o. Piotra Andrukiewicza, redemptorystę.
- Był niezłomny w głoszeniu prawdy. W okresie komunizmu i walki z Bogiem i Kościołem, bp Małysiak do ostatnich dni swojego życia troszczył się o dusze ludzkie. Szczególną opieką otaczał młodzież i rodziny, zabiegając o wychowanie religijne, patriotyczne i moralne dla nich i dla wszystkich Polaków - powiedział Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana, inicjator stawiania kolejnych monumentów w Galerii Wielkich Polaków XX wieku..
Pomnik odsłonili: jego fundatorka Krystyna Korytowska, emerytowana ekonomistka z Krakowa, ks. Leszek Kruczek, salezjanin, artysta rzeźbiarz który pomnik wykonał oraz o. P. Andrukiewicz.
- W 2010 r. ufundowałam popiersie ks. Zdzisława Peszkowskiego. Gdy pewnego dnia spacerowaliśmy z p. Cholewą po Parku Jordana, wspomniał, że chciałby postawić popiersie bp. Małysiaka, lecz nie ma dobrodzieja tego przedsięwzięcia. Zastanowiwszy się chwilę, postanowiłam sfinansować wykonanie i tego popiersia. Słuchałam wielokrotnie porywających kazań tego „radosnego biskupa”, jak go nazywano - powiedziała fundatorka pomnika.
Monument poświęcił zaś ks. infułat Jerzy Bryła, duszpasterz artystów krakowskich, wieloletni proboszcz parafii Najświętszego Salwatora, gdzie bp Małysiak mieszkał przez kilkadziesiąt lat.
- Ksiądz biskup rzeczywiście wyglądał tak, jak przedstawiono go na pomniku. Niech przez to popiersie przemawia teraz do nas, ucząc miłości do Boga i Ojczyzny. Bp Małysiak był człowiekiem skromnym. Nie chwalił się swymi zasługami. Kiedy jeździliśmy czasem razem do sanatoriów, mówił mi: „Tylko nie wspominaj, że jestem biskupem”. I tak jednak wiele osób go rozpoznawało, usłyszawszy jego głos - powiedział ks. Bryła.
- Biskup na pomniku wygląda jak żywy! - stwierdziła krótko Anna Pruszyńska, z Ruchu Społecznego „Ku cywilizacji Miłości”, znająca dobrze „radosnego biskupa”.
Wspominano jego życiorys, m.in. wieloletnia pracę duszpasterską z młodzieżą, w tym ze studentami, proboszczowanie w parafii NMP z Lourdes w Krakowie, i okres posługi biskupiej w Krakowie, rozpoczęty w 1970 r.
- Nawet po formalnym przejściu w 1993 r. w stan spoczynku, był wciąż czynny w pracy duszpasterskiej - wspomniał o. Andrukiewicz.
„Ceniłem biskupa Albina za jego dynamizm. Pamiętam go jeszcze jako proboszcza w Nowej Wsi, jednej z dzielnic Krakowa. Czasami nazywałem go «Albin gorliwy»” - napisał o nim bł. Jan Paweł II w swych wspomnieniach „Wstańcie, chodźmy”.
Przypomniano również, że bp. Małysiak otrzymał w 2005 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, zaś w 1993 r. został wyróżniony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” za uratowanie w czasie wojny wraz z s. Wilemską 5 osób narodowości żydowskiej.
W trakcie uroczystości, podczas której utwory patriotyczne wykonywał Chór Mariański pod dyr. Jana Rybarskiego, działający od kilkudziesięciu lat w krakowskiej parafii NMP z Lourdes, której proboszczem był niegdyś ks. Małysiak.
Popiersie „radosnego biskupa” dołączyło do innych, przedstawiających m. in. kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II, marsz. Józefa Piłsudskiego, bł. Jerzego Popiełuszki, kard. Adama Stefana Sapiehę, Ignacego Jana Paderewskiego, Marię Skłodowskiej-Curie, gen. Władysława Andersa, Zbigniewa Herberta, płk. Ryszarda Kuklińskiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, rtm. Witolda Pileckiego, św. Maksymiliana Marii Kolbego, Karoliny Lanckorońskiej, ks. Zdzisława Peszkowskiego, gen. Stanisława Maczka, Andrzeja Małkowskiego, gen. Leopolda Okulickiego, Danutę Siedzikównę „Inkę”, gen. Stanisława Sosabowskiego i o. Władysława Gurgacza.
- Obok stoją już postumenty, pod osadzenie kolejnych dwóch popiersi: Henryka Sienkiewicza i Zofii Kossak-Szczuckiej. Zostaną odsłonięte w przyszłym roku - poinformował K. Cholewa.