GN 2/2021 Archiwum

Karolina walczy z chłoniakiem

Ma 23 lata i głowę pełną marzeń. Najważniejsze? Wygrać walkę o życie.

Gdy 1,5 roku temu u Karoliny Juszczyk zdiagnozowana została poważna choroba nowotworowa - chłoniak Hodgkina - świat dziewczyny przewrócił się do góry nogami. Radosna z natury studentka Akademii "Ignatianum" (kierunek: kulturoznawstwo) postanowiła jednak, że da się z siebie wszystko, by chorobę pokonać. Nie było to łatwe, bo nim chłoniak został wykryty, rozwijał się aż 4 lata.

Początkowo, po mocnej chemioterapii, nastąpiła remisja choroba. Niestety, po pewnym czasie nowotwór wrócił i na nowo zaatakował układ chłonny dziewczyny. Kolejne chemie spowodowały kolejną remisję. Teraz szansą dla Karoliny jest przeszczep szpiku kostnego. By jednak mógł się on odbyć (za ok. dwóch miesięcy, w zależności od stanu zdrowia), dziewczyna musi przyjmować lek, który remisję podtrzyma. Problem w tym, że nie jest on refundowany przez NFZ.

- O historii Karoliny dowiedziałem się od jej przyjaciółki i wspólnie z samorządem studenckim "Ignatianum" postanowiliśmy działać. By jej pomóc, trzeba zebrać pieniądze potrzebne na lek o nazwie Adcetris. Jedna dawka kosztuje aż 30 tys. zł - opowiada Mariusz Baczyński z samorządu uczelni.

Karolina jest pod opieką fundacji "Avalon", która również pomaga zbierać pieniądze. - Na koncie są w tym momencie ponad 72 tys. zł, a w sumie potrzeba 150 tys. zł. Trzeba się spieszyć, bo Karolina musi przyjmować lek w regularnych odstępach - podkreśla M. Baczyński.

Do wieczora przy Akademii "Ignatianum" trwa więc dziś piknik charytatywny, z którego dochód przeznaczony będzie dla Karoliny. Nie zabraknie pysznych rzeczy z grilla i ciasteczek (za datki prosto z serca), będą też koncerty, paintball, pokazy sztuk walki (także średniowiecznych), umundurowania.

Z kolei za dwa tygodnie, w sobotę 13 czerwca, przy uczelni odbędzie się SWAB, czyli charytatywny kiermasz ubrań, a 21 czerwca w Forcie Kleparz zaplanowano koncert z udziałem nawet 1000 osób. - Tego dnia możemy zebrać kwotę potrzebną na jedną dawkę leku. Warto nam w tym pomóc - przekonuje M. Baczyński.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych Akademii "Ignatianum" oraz Fundacji "Avalon".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama