Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jubileusz wzorcowego samorządu

Uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa zakończyła 3 czerwca obchody jubileuszu 25. rocznicy odrodzenia samorządu.

- Symbolem siły odrodzonego samorządu Miasta Krakowa jest fakt, że prezydentem Rzeczypospolitej został wybrany Andrzej Duda, nasz kolega radny z kadencji 2010-2014 - powiedział Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Przypomniano pokrótce dzieje samorządu krakowskiego w dawnej Polsce i okoliczności jego odrodzenia w 1990 r. - Doświadczenia samorządu krakowskiego, szczególnie w latach 90. ub. wieku, były uznawane za wzorzec zarządzania samorządowego dla dużych miast - stwierdził prof. Jan Orkisz.

Kazimierz Barczyk, przewodniczący RMK pierwszej kadencji w latach 1990-1993, zwrócił uwagę na kluczową rolę "Solidarności" w odrodzeniu samorządów. - W tej pierwszej, romantycznej kadencji rady było 73 radnych z Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" i 2 radnych KPN - Ryszard Bocian i Grzegorz Hajdarowicz. Był to zbiór wszechstronnych osobowości, wnoszących do działań rady duży dynamizm - powiedział K. Barczyk.

Na sesję zaproszono radnych wszystkich kadencji od 1990 r. oraz prezydentów, wiceprezydentów i członków zarządów miasta, laureatów medalu "Cracoviae Merenti" i Honorowych Obywateli Miasta Krakowa. 440 osób otrzymało medale XXV Rocznicy Odrodzonego Samorządu Krakowa.

- Patrząc z ćwierćwiekowej perspektywy, samorząd się sprawdził w zarządzaniu Krakowem i jego dzielnicami. Sukcesem ostatnich lat było m.in. doprowadzenie do referendum w sprawie zimowych igrzysk olimpijskich. Dało to mieszkańcom możność bezpośredniego wypowiedzenia się w ważnej sprawie lokalnej - powiedział Adam Kalita, radny obecnej kadencji.

- Działania samorządów pokazały, że im niższy szczebel, na którym znajduje się władza, tym łatwiej radzić sobie z wieloma problemami  - dodał dr Paweł Pytko, przewodniczący RMK w latach 2002-2006.

Czytaj także:

Historia musi mieć świadków

Cud samorządności

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama