Z takim hasłem mierzą się pomysłodawcy i założyciele Centrum Aktywności Seniora, które otwarto dziś w Krakowie.
W najbliższym czasie mają powstać 54 takie centra, po 3 w każdej dzielnicy miasta. Już jutro zostaną otwarte kolejne CAS-y.
- Wszystkie prognozy demograficzne wskazują na to, że społeczeństwo się starzeje. Nie ulega wątpliwości, że seniorom trzeba zapewnić miejsca, gdzie będą mogli spędzać wolny czas, którego mają dużo. Aczkolwiek każda starsza osoba, którą znam, ma obecnie mniej czasu niż wtedy, kiedy pracowała - żartował Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, otwierając dziś pierwszy w Krakowie CAS przy ul. Rzeźniczej 2a.
Centra, które mają "podnosić jakość życia osób starszych", czyli sprawiać, że jesień życia będzie barwna i ciekawa, powstają w efekcie podpisania przez prezydenta miasta Deklaracji Dublińskiej. Zawarta w niej bowiem była obietnica tworzenia miejsc gwarantujących integrację seniorów. Z kolei dzisiaj radni miasta przyjęli "Program Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych", na mocy którego gmina do 2020 r. na tworzenie takich ośrodków przeznaczy 14,1 mln zł. Wtedy w Krakowie seniorzy będą stanowili 23 proc. mieszkańców.
Stanowiska komputerowe czekają na chętnych do zgłębiania informatycznej wiedzy Jan Tomczyk /Foto Gość Centrum Aktywności Seniora umożliwi emerytom prowadzenie aktywnego trybu życia, rozwijanie różnych hobby i uczenie się nowych rzeczy. Organizowane będą kursy języków obcych, nauki korzystania z komputera czy liczne wyjazdy, również zagraniczne.
- Prowadzimy współpracę z innymi krajami, a najlepszą pochwałę za naszą działalność usłyszeliśmy od pewnego seniora z Finlandii, który powiedział: "Warsztaty w Krakowie były najważniejszym wydarzeniem w moim życiu od roku 1952, kiedy ojciec zabrał mnie do Helsinek i kupił mi coca-colę" - podsumowała jedna z seniorek.
W Krakowie od 13 działa Akademia Pełni Życia, która organizuje różnego rodzaju zajęcia i atrakcje dla seniorów, jednak dopiero teraz mają powstać małe ośrodki - Centra Aktywności Seniora, w których każdy będzie mógł znaleźć miejsce dla siebie. W tym czasie zostało zorganizowanych około 200 wyjazdów za granicę. Najnowszym partnerem krakowskiej APŻ jest Uniwersytet Tańca w Madrycie, która - dzięki wyszkoleniu jednego wysłannika - wprowadzi polskich seniorów w tajniki tańców latynoskich.