Na Kładce Ojca Bernatka władze Krakowa w towarzystwie mieszkańców po 100 latach odnowiły Akt Połączenia Podgórza i Krakowa.
Uroczystość w samo południe rozpoczął hejnał odegrany w dwóch kierunkach na Kładce Ojca Bernatka. Chwilę później władze miasta zrekonstruowały historyczny moment.
Na samym środku kładki spotkali się idący od strony Krakowa prezydent Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider oraz podążający z Podgórza wiceprezydent Tadeusz Trzmiel wraz z przewodniczącym Rady Dzielnicy XIII Jackiem Bednarzem. Tak samo przed 100 laty na Moście Krakusa zrobili to prezydent Krakowa Juliusz Leo i ówczesny burmistrz Podgórza Franciszek Maryewski. Jednak wtedy wszyscy zebrani wraz z przedstawicielami władz pojechali się w stronę kościoła Mariackiego. Dziś natomiast pochód ruszył na Rynek Podgórski, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.
- To był ostatni akt tworzenia tzw. "Wielkiego Krakowa". Dzisiaj dopełniliśmy tego połączenia Krakowa i Podgórza w dwojaki sposób. W Akcie Połączenia jednym z warunków było wybudowanie mostu. Był również przepis mówiący, że zawsze jeden z wiceprezydentów Krakowa będzie z Podgórza - mówił prezydent Jacek Majchrowski.
Jak wiemy, obie rzeczy udało się zrealizować. Mostem, o którym mówił prezydent, jest Kładka Ojca Bernatka, natomiast dziś wiceprezydentem jest pochodzący z Podgórza Tadeusz Trzmiel.
Na Rynku Podgórskim prezydent otworzył też wystawę plenerową "Rynek Podgórski. Reaktywacja - krótka historia miejsca", a gościom przez cały czas towarzyszyła orkiestra dęta "Solvay". Wśród przybyłych przechadzały się też ubrane w historyczne stroje damy i częstowały smakołykami przygotowanymi specjalnie na tę uroczystość.
Z okazji jubileuszu została również stworzona specjalna mapa, na której zaznaczono najważniejsze podgórskie zabytki. Dodatkowo dla wielbicieli najnowszych technologii powstała gra miejska w postaci aplikacji, którą można pobrać na telefon. Swoją premierę na uroczystości miała w końcu przygotowana przez młodzież z dzielnic podgórskich gra planszowa.