Nowy numer 47/2019 Archiwum

Narciarski zjazd z 8 tys. metrów

Andrzej Bargiel dotarł na szczyt Broad Peak (8015 m.n.p.m) dziś o godz. 11 czasu pakistańskiego, a następnie zjechał z jego wierzchołka na nartach jako pierwszy człowiek w historii.

Andrzej rozpoczął atak 24 lipca o godz. 3 rano czasu lokalnego (o północy czasu polskiego), wyruszając z obozu trzeciego. Jego zamiarem był zjazd na nartach z wierzchołka Broad Peak. Biorąc pod uwagę ciężkie warunki pogodowe oraz lawinę, która zeszła kilka dni przed atakiem, Andrzej skupił się na zjeździe z wierzchołka, a wejście szybkościowe odsunął na drugi plan.

Kompan Andrzeja - Darek Załuski - wraz z ekipą ekwadorską i hiszpańską wyruszyli na szczyt z obozu trzeciego wcześniej. Ciężkie warunki pogodowe uniemożliwiły jednak próbę ataku szczytowego i ekipa wróciła do obozu trzeciego przed wyjściem Andrzeja na szczyt. Darek zakończył próbę ataku na 7400 m n.p.m., Andrzej samotnie podążył w kierunku wierzchołka.

Na szycie Broad Peak stanął o 11.00 lokalnego czasu (tj. 08.00 polskiego czasu). Zjazd do bazy z wierzchołka na nartach zajął mu łącznie 3 h, z godzinnym odpoczynkiem w obozie trzecim.

Przypominamy, że Andrzej Bargiel jest pierwszym Polakiem, który dokonał pełnego zjazdu z ośmiotysięcznika. Dwa lata temu zdobył samotnie szczyt Sziszapangmy i zjechał z niego na nartach. W zeszłym roku do swoich sukcesów dopisał dwa kolejne rekordy na Manaslu, zjeżdżając z wierzchołka na nartach do wysokości, której wcześniej nikomu nie udało się osiągnąć, oraz bijąc rekord czasowy w stylu baza-s.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama