Jedna z głównych ulic krakowskiego Starego Miasta ma nową, kamienną nawierzchnię. Przy okazji zmodernizowano biegnące pod nią linie wodociągowe, telefoniczne, gazowe i cieplne.
Ulica św. Anny, zwana w średniowieczu Żydowską, łączy Rynek Główny z ul. Podwale. Krzyżuje się z ul. Jagiellońską i Plantami. Stoi przy niej wiele zabytkowych budynków, m.in. Kolegiata Akademicka św. Anny, Collegium Nowodworskiego UJ i Collegium Kołłątaja UJ. Ma 272 metry długości.
- Remont trwał od 4 maja do 27 lipca. Zmodernizowano 1600 mkw. jezdni, 1300 mkw. chodników, ponad 130 mkw. zjazdów do posesji. Położono nową nawierzchnię z kostki granitowej i nowe chodniki z płyt porfirowych. Wydzielony kontrapas z kostką z czarnego bazaltu. Co istotne, zostało odnowione odwodnienie ulicy - wymienia Andrzej Olewicz, zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Komunalnych i Transportu w Krakowie.
- Zainstalowano również nowe (choć stylizowane na stare) latarnie z lampami ledowymi. Cała inwestycja kosztowała ok. 4 mln zł. Co najmniej przez kilkanaście lat nie będzie potrzeby ściągania nawierzchni ulicy - dodał A. Olewicz.
Prace remontowe nawierzchni wykonywała krakowska firma RDM Śródmieście. - Do modernizacji jezdni użyliśmy polskich granitów ze Strzegomia, na chodnikach ułożyliśmy płyty porfirowe z włoskiego Trydentu, czarna kostka bazaltowa pochodzi zaś z Wołynia - wyjaśnił Stanisław Sater, prezes firmy.
Za każdym razem, gdy w obrębie Starego Miasta prowadzone są roboty drogowe, włączają się w nie krakowscy wodociągowcy. Stanowią one bowiem okazję do modernizacji systemu rur doprowadzających wodę. Niektóre z nich mają zaś ponad sto lat. Modernizacja jest konieczna m.in. z tego powodu, żeby uniknąć rozkopywania nowej nawierzchni ulic w przypadku awarii starych fragmentów sieci wodociągowej. Tym razem także zmodernizowano sieć wodociągową i kanalizacyjną.
Na remonty czekają kolejne ulice krakowskiego Starego Maista. 20 sierpnia rozpocznie się remont ulicy Wiślnej, biegnącej od Rynku ku ul. Zwierzynieckiej. Ma potrwać do początków października.