Najpiękniejszy małopolski gotycki obraz maryjny można przez kilka miesięcy podziwiać w krakowskim Europeum - oddziale Muzeum Narodowego.
- „Matka Boska z Dzieciątkiem” po raz pierwszy opuściła ściany naszego kościoła, gdzie od kilku wieków znajduje się w ołtarzu głównym - powiedział 11 sierpnia podczas prezentacji obrazu ks. Ryszard Pałka, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Paczółtowicach k. Krzeszowic.
Sierpniowa prezentacja wizerunku paczółtowickiej Madonny nie była przypadkowa. - Tłem obrazu jest bujna roślinność. Matka Boża stoi tam na łące pełnej ziół i kwiatów. Dlatego pokazujemy ten kwietny wizerunek niedługo przed przypadającym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanego niegdyś potocznie świętem Matki Bożej Zielnej - powiedziała Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Paczółtowicki obraz został namalowany na lipowej desce prawdopodobnie w latach 1460-1470. - Jego fundatorem był zapewne ówczesny dziedzic wsi Jan Paczółtowski herbu Topór. Elementy kwietne na obrazie nie mają wyłącznie znaczenia ozdobnego, lecz także symboliczne. Przedstawienie Matki Bożej w ogrodzie-gaju symbolizuje czystość Dziewicy - wyjaśniał Filip Chmielewski, kurator ekspozycji.
Magdalena Michniewska, farmaceuta i historyk sztuki, zbadała dokładnie roślinność na obrazie paczółtowickim. - Łąkę ścielącą się u stóp Matki Bożej porastają liczne rośliny. Są wśród nich m.in. orlik pospolity, poziomki, fiołki, babka, koniczyna, paproć, konwalie.
Parafianie paczółtowiccy po raz pierwszy od wieków 15 sierpnia nie będą się modlili przed oryginałem cudownego, ukoronowanego w 2001 r. obrazu. - Muzeum Narodowe zadbało jednak o wykonanie jego wiernej kopii, która na czas krakowskiej ekspozycji będzie umieszczona w ołtarzu głównym. My zaś cieszymy się, że krakowianie i turyści będą mogli przez kilka miesięcy podziwiać wizerunek, przed którym modlimy się codziennie - powiedział ks. Pałka.
Ekspozycja kwietnej „Matki Boskiej z Dzieciątkiem” inicjuje cykl „Cudowna moc sztuki”. Jego pomysłodawczynią była Liliana Sonik, prezes Instytutu Dziedzictwa. - O dłuższego czasu w cyklu imprez organizowanych przez nas pod hasłem: „Cudowna moc ziół” staraliśmy się przedstawić tak charakterystyczną dla polskiej przyrody i polskiego obyczaju różnorodność roślin, widoczną na łąkach, w ogrodach i bukietach. Teraz zaś Muzeum Narodowe będzie w porozumieniu z nami prezentować dzieła sztuki łączące wysoki poziom artystyczny z przedstawieniem tematyki florystycznej - powiedziała L. Sonik.
Obraz „Matka Boska z Dzieciątkiem” z Paczółtowic można będzie oglądać w krakowskiej siedzibie Europeum (pl. Sikorskiego 6) do 18 października. Ekspozycji będą towarzyszyły wykłady i warsztaty.
W niedzielę 16 sierpnia na dziedzińcu Europeum od godz. 11.30 do 14 będą się odbywały pokazy bukietów, snopków, wiązanek i kompozycji kwiatowych. Poprzedzi je o godz. 11 koncert polskich i słowiańskich pieśni rytualnych w wykonaniu Joanny Słowińskiej wraz z zespołem.