Do końca września, od czwartku do niedzieli, można zwiedzać z przewodnikiem kilkadziesiąt zabytkowych kościołów w diecezji. Jednym z nich jest świątynia w Orawce.
Na wszystkich turystów czeka przewodnik Lucyna Borczuch. – Zapraszam osoby z Małopolski i spoza naszego województwa. Są tacy, którzy do Orawki przyjeżdżają co roku i ciągle coś nowego odkrywają – podkreśla. Kościół w Orawce to najstarszy zachowany zabytek w polskiej części Orawy. Można do niego bardzo łatwo dojechać. Świątynia jest położona przy międzynarodowej drodze z Chyżnego do Rabki. Jest przy niej wiele miejsc parkingowych.
Otwarty szlak
– Zwiedzanie zawsze zaczyna się o godz. 9 i trwa do późnego popołudnia – informuje L. Borczuch. – To bardzo ciekawa oferta do zwiedzania, bo nie trzeba się z nikim wcześniej umawiać, uzgadniać. Po prostu zajeżdżamy i zwiedzamy, a potem składamy dobrowolną ofiarę – mówią turyści, z którymi poznajemy historię kościółka. Takich obiektów w diecezji krakowskiej, gdzie do końca września czeka przewodnik, jest kilkadziesiąt. W południowej części naszej diecezji to m.in. kościoły w Łopusznej, Dębnie, Trybszu, Zawoi czy Łętowni. Nie brakuje, oczywiście, obiektów w Krakowie, udostępnionych do zwiedzania w ramach projektu „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej”. Wszelkie szczegóły i pełną listę można znaleźć na stronie internetowej projektu, który jest realizowany m.in. przez województwo małopolskie. Stowarzyszenie Rozwoju Orawy prowadziło cykl spotkań o kościele w Orawce pod hasłem: „Tajemnice najstarszego świadka”. Każdy uczestnik dostał folder ze zdjęciami i informacjami o świątyni. – Chodzi nam o wzbogacenie wiedzy mieszkańców i turystów o spuściźnie po przodkach oraz uświadomienie, jak bardzo wyróżnia się ono, i to na światową skalę – tłumaczy L. Borczuch.
Muzyka zaklęta w drewnie
W tym roku przypada 300-lecie konsekracji orawskiej świątyni. Z tej okazji uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. – Od połowy XVII w. św. Jan Chrzciciel, jako patron, towarzyszy wspólnocie parafialnej w Orawce. Jego imieniem nazwano tutejszą świątynię, najstarszy dziś kościół na Górnej Orawie. W ten sposób postać Jana Chrzciciela szczególnie utrwaliła się w świadomości ludu zamieszkującego tę ziemię. A jego przykład odwagi i wierności Bogu przemawiał i nadal przemawia do ludzkich umysłów i serc – podkreślał hierarcha. Wyraził także nadzieję, że orawska świątynia, jak i inne w okolicy, przyjmie uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Z okazji rocznicy konsekracji kardynał poświęcił przy kościele pamiątkowy obelisk. W świątyni w Orawce można też było posłuchać koncertu muzyki klasycznej z cyklu „Muzyka zaklęta w drewnie”. Ostatni koncert z tego cyklu odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia w zakopiańskiej wilii „Koliba” o godz. 18. Wystąpi kapela Hanki Wójciak. Kościół w Orawce to pierwsza na Górnej Orawie parafialna świątynia katolicka. Prezbiterium z zakrystią i nawą, czyli najstarsze części kościoła, zbudowano z drzewa modrzewiowego zrębowo, tj. bez gwoździ, na kamiennej podmurówce, w latach ok. 1650–1656. Ołtarze i ambona pochodzą z I połowy XVIII w., wykonano je w stylu późnego baroku.
Do zobaczenia w Wielkim Poście
– Ściany kościoła pokrywa polichromia, wykonana przez nieznanych malarzy w kilku etapach, od ok. 1656 do 1711 roku. Najważniejsze malowidła to 14 obrazów ukazujących sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Drugi cykl polichromii obejmuje 49 wyobrażeń świętych i błogosławionych. Kolejny to Dekalog, namalowany na prospekcie chóru, na którym widzimy zachowywanie lub łamanie przykazań. To obrazki wzięte z życia chłopów, mieszczan, drobnej szlachty i dworu w XVIII wieku. Polichromia jest tym cenniejsza, że jest to pierwsze przedstawienie stroju orawskiego – opowiada pani przewodnik. Kościół w Orawce posiada unikatowe na światową skalę zasłony wielkopostne. Są to płótna lniane malowane temperą, którymi zasłania się ołtarze przez 10 dni w roku, od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Triduum Paschalnego. W 2016 r. będzie można je oglądać od 12 do 22 marca.
Dowiedz się jeszcze więcej
Wspólnie z Wydawnictwem „Astraia” z Krakowa, które przygotowało najnowszą monografię o kościele w Orawce z cyklu „Podhalańskie kościoły”, mamy dla naszych Czytelników jeden egzemplarz tej pozycji. Aby ją otrzymać, wystarczy podać nazwy dwóch kościołów i miejscowości, o których Wydawnictwo „Astraia” już wcześniej napisało. Listy elektroniczne z odpowiedziami oraz swoimi danymi (numer telefonu, imię i nazwisko) prosimy wysyłać do 1 września na adres: podhale@gosc.pl. Książkę prześlemy pocztą.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się