W związku z 35. rocznicą powstania ruchu społecznego "Solidarność'" w Krakowie odbył się wyjątkowy koncert.
Koncert Wolności i Solidarności' w krakowskiej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego upamiętnił zarówno bohaterów, którzy po 13 grudnia 1981 r. brali udział w tworzeniu wolnej, niepodległej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej, jak i osoby prowadzące działalność opozycyjną przed Sierpniem '80.
Uroczystość składała się z trzech części, a zainaugurowało ją wręczenie odznaczeń państwowych - Krzyży Wolności i Solidarności - dla 20 działaczy "S" i opozycji przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in.: o. Jan Andrzej Kłoczowski, Liliana i Bogusław Sonikowie, Adam Macedoński, Bronisław Wildstein, Ryszard Majdzik. Pośmiertne odznaczenia wręczono rodzinom Stefana Jurczaka, Lecha Bengta-Kukulskiego i Andrzeja Potockiego.
W drugiej części prezes Stowarzyszenia "Sieć Solidarności" Edward Nowak wraz z innymi członkami kapituły wręczyli medale "Dziękujemy za wolność" wybitnym działaczom opozycji, którzy przed Sierpniem '80 mieli odwagę walczyć o wolność, oraz tym, którzy jako pierwsi tworzyli "S" w Małopolsce.
Bohaterom podziękowano również muzycznie. Widzowie mogli być świadkami niesamowitego i wzruszającego koncertu, który w artystyczny sposób ilustrował walkę o wolność toczoną w latach 80. ubiegłego wieku. Publiczność usłyszała zarówno najsłynniejsze pieśni pochodzące z różnych okresów działalności "S", jak i melodie mniej znane - równie symboliczne dla tamtego czasu. Nie zabrakło utworów takich, jak "Mury", "Obława" czy "Ballada o Janku Wiśniewskim".
Na scenie krakowskiej filharmonii wystąpili Chór i Orkiestra "Passionart" pod dyrekcją Janusza Wierzgacza oraz soliści: Żaneta Polak, Dagmara Frankiewicz-Sysuła, Agata Paciorek i Michał Dembiński. Aranżację symfoniczną przygotował Marek Pawełek, a koncert prowadzili Mateusz Prendota oraz Natalia Tokarczyk.