Śladami papieża Polaka przez ostatnie dni podążała młodzież z dziewięciu krajów.
Licząca ok. 150 osób grupa młodzieży z Ukrainy, Rumunii, Włoch, Białorusi, Hiszpanii, Słowacji, Litwy, Łotwy i Polski odwiedzała miejsca związane z życiem Jana Pawła II. W Krakowie były to m.in. Wawel, pałac arcybiskupów krakowskich, kolegiata św. Anny, bazylika oo. franciszkanów, bazylika Mariacka, Rynek Główny i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Uczestnicy Forum Młodzieżowych Liderów z Europy pojechali także do Wadowic - miasta, w którym urodził się ojciec święty.
- Największe wrażenie zrobił na mnie dom Jana Pawła II. Kiedy byłam w jego mieszkaniu czułam, że coś się we mnie zmieniło, choć jeszcze nie potrafię tego nazwać - wspomina Ludmiła, która do Krakowa przyjechała z Białorusi.
Zaproszeni do Małopolski liderzy młodzieżowi z całej Europy brali także udział w warsztatach (muzycznych, tanecznych, kulinarnych), który efekty zaprezentowali podczas finału Forum 29 sierpnia w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.
Młodzież spotkała się także m.in. z ks. Grzegorzem Suchodolskim, sekretarzem generalnym Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016, bp Grzegorzem Rysiem i kard. Stanisławem Dziwiszem.
Metropolita krakowski zwracał się szczególnie do młodzieży ze Wschodu. - Jesteście bardzo ważni, ponieważ dzięki wam te kraje zaistniały i będą istnieć w Europie. Zachodni świat traktuje nas trochę jak kraje drugiej klasy, ale to nie prawda - mówił.
Podkreślał, że skarbem krajów Europy Wschodniej nie są naturalne bogactwa czy kapitał.
- My wnosimy młodość, wnosimy świeżość i staramy się o zachowanie tego, co najważniejsze - wartości moralnych i kulturalnych - przekonywał metropolita.
Głównym celem spotkania, zorganizowanego przez Województwo Małopolskie i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie była integracja młodzieży z różnych krajów przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.