GN 24/2018 Archiwum

Festiwal z duszą

Finałowy koncert 40. Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie" odbył się w poniedziałek 31 sierpnia w kościele św. Katarzyny.

Organizowany przez Fundację "Capella Cracoviensis" festiwal to muzyczna wędrówka po zabytkach Krakowa, a jednocześnie jedno z najstarszych i najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Zainicjował je w 1976 roku i do dziś prowadzi uznany kompozytor i dyrygent Stanisław Gałoński.

W tym roku miłośnicy muzyki mieli okazję cieszyć się aż 22 koncertami. Każdy z nich zorganizowano w zabytkowych wnętrzach Krakowa - m.in. na krużgankach klasztoru franciszkanów, w kolegiacie św. Anny, opactwie benedyktynów w Tyńcu, synagodze Tempel, katedrze na Wawelu, na dziedzińcu Collegium Maius UJ.

- "Muzyka w Starym Krakowie" to festiwal z duszą. I najpiękniejsze, najbardziej przekonujące zaproszenie do zwiedzania starych murów, do poznawania imponującego dziedzictwa Krakowa - mówił o festiwalu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Od 15 sierpnia, gdy festiwal się rozpoczął, przed publicznością swoje umiejętności zaprezentowali znakomici polscy i zagraniczni artyści - Krzysztof Penderecki, Grigorij Sokołow, Ivan Monighetti i Daniel Stabrawa. Zabrzmiały utwory wszystkich epok - od średniowiecznego hymnu Krakowa "Cracovia Civitas", poprzez dzieła Bacha, Mozarta, Schuberta, Chopina, Verdiego, Sibeliusa, Gershwina, Morricone czy samego Pendereckiego.

Finał "Muzyki w Starym Krakowie" miał swoje miejsce w kościele św. Katarzyny. Absolutną nowością był utwór "Dies Illa" K. Pendereckiego, zamówiony przez ubiegłoroczny Flanders Festival. Na scenie wystąpili znakomici soliści: Iwona Hossa (sopran), Agnieszka Rehlis (alt) i Piotr Nowacki (bas) oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej. Krakowskim prawykonaniem utworu pokierował jego kompozytor.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma