W Małopolsce wystartowała 9. edycja projektu "Mieć wyobraźnię miłosierdzia". Uczniowie, czas działać!
Ten projekt nie jest następnym woluminem o św. Janie Pawle II, zbiorem anegdot o nim. Nie uczy też bezmyślnego szukania informacji o naszym wielkim rodaku i nie każe wkuwać "na blachę" ważnych faktów. Promuje natomiast pomysłowość, umiejętność pracy w zespole i pokazuje, jakie wartości są właściwe. - Uczy też bycia w bliskości z innymi, odróżniania fałszu od prawdy i kształtowania swojego życia w oparciu o chrześcijaństwo, w zapatrzeniu na Jana Pawła II - człowieka ciekawego świata i kochającego człowieka - tłumaczą organizatorzy konkursu adresowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Pomysł pojawił się zaraz po śmierci Jana Pawła II, gdy Polska przeżywała wielkie rekolekcje i wszyscy zastanawiali się, co zrobić, by duchowy testament papieża przekazać kolejnym pokoleniom. Władze Małopolski i krakowska kuria postanowiły postawić na budowanie żywych pomników człowieka, którego już wtedy wszyscy uważali za świętego. To był strzał w dziesiątkę, bo każdego roku nie brakuje szkół, które zgłaszają się do udziału w projekcie "Mieć wyobraźnię miłosierdzia", oraz uczniów, którzy zaskakują pomysłowością na to, jak skutecznie można pomagać drugiemu człowiekowi.
W 9. edycji projektu, organizowanej przez województwo małopolskie, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie, szkoły z całej Małopolski mogą rejestrować się do 25 września, a konkurs, który zakończy się w maju przyszłego roku, ma wpisać się w obchody Roku Miłosierdzia. Projekt ma również nawiązywać do słów zaczerpniętych z Ewangelii św. Mateusza: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", które będą hasłem Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
Konkurs, jak zawsze, będzie odbywał się w trzech etapach. Pierwszy to etap szkolny, w którym zgłoszone placówki do 23 października muszą przesłać swoje projekty i rozpocząć ich realizację (potrwa ona aż do końca roku szkolnego, czyli do 25 czerwca 2016 r.). Drugi etap to przeglądy rejonowe i ich ocena przez specjalne komisje (do 20 maja). Trzeci etap to uroczyste podsumowanie projektu w Krakowie, czyli prezentacja zespołów wybranych po przeglądach rejonowych oraz wręczenie statuetek "Mieć wyobraźnię miłosierdzia" i nagród. Co roku zwycięskie zespoły otrzymują vouchery na wyjazd na pielgrzymkę do Rzymu, do grobu św. Jana Pawła II.
Szczegółowe informacje o projekcie oraz regulamin można znaleźć na: www.mwm.edu.pl.