Celem festiwalu, który odbył się w sobotę 19 września była promocja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Uczestniczyło w nim kilkaset osób.
Spotkał się z nimi bp Damian Muskus. - Odpowiedzi na pytania postawione w haśle waszego spotkania brzmią tylko i wyłącznie: "tak". Jesteśmy z wami, z waszymi pomysłami, przedsięwzięciami. Przed nami to jedno tak ważne, którym będzie świadectwo wiary młodzieży z całego świata - zauważył bp Muskus. Hierarcha przewodniczył uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie festiwalu w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.
Na plenerowej scenie na nowotarskim Rynku odbywały się koncerty. Szczególnie ciepło został przyjęty o. Łukasz Buksa. Nie zabrakło oczywiście tańców regionalnych w wykonaniu zespołu "Białczanie". W programie festiwalu znalazł się także monodram "Jezu, ufam Tobie" w wykonaniu Krzysztofa Bigaja.
Punktualnie o godz. 15 na nowotarskim Rynku odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Poprowadziły ją siostry ze zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z krakowskich Łagiewnik. Przy ich stanowisku każdy mógł poczęstować się ciastkiem, wcześniej przeczytwaszy fragment Dzienniczka Siostry Faustyny. Na scenie gościł także z koncertem uwielbienia Dziewiczy Orszak Baranka.
- Zależy nam na jak najszerszym dotarciu z informacjami do młodych o Światowych Dniach Młodzieży. Chcemy, aby to właśnie z grona młodzieży góralskiej zgłosiło się jak najwięcej wolontariuszy - mówi podhalański koordynator ŚDM ks. Tadeusz Skupień, pełniący posługę wikarego w parafii św. Katarzyny w Nowym Targu. Kapłan dodaje, że na Podhalu z racji odległości do Krakowa nie będą mieszkać uczestnicy ŚDM. - Dlatego chcemy postawić na wolontariat. Chodzi nam o pełne i wartościowe zaangażowanie - dodaje ks. Skupień. Kapłan zapowiedział specjalne szkolenia dla przyszłych wolontariuszy.
- Cieszymy się, że się udało - mówiły wyraźnie wzruszone Katarzyna Sikora i Elżbieta Stanek, podhalańskie liderki ŚDM. - W przygotowanie festiwalu byli zaangażowani młodzi ludzie, było to przygotowanie pełne przygód, ale teraz widzimy, że było warto! Było to dla nas ważne doświadczenie. Jesteśmy bardzo wdzięczne wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób nam pomogli - dodają Kasia i Ela. Zapowiadają, że w ramach przygotowania do ŚDM chciałyby odwiedzić niemal każdą klasę w podhalańskich szkołach. - Stawiamy na kontakt z żywym człowiekiem - mówią pewnie nowotarżanki.
W organizację Podhalańskiego Festiwalu Młodzieży zaangażowali się wolontariusze i liderzy ŚDM, dwie nowotarskie parafie pw. NSPJ i św. Katarzyny, a także parafia NMP Królowej Polski z Miętustwa koło Nowego Targu oraz miejscowe samorządy.