Krakowski biskup pomocniczy został członkiem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
Decyzję o przyjęciu w poczet członków podjął 24 września wieczorem zarząd towarzystwa. "Zawód: duchowny, profesor, zamieszkały: ul. Franciszkańska 3" - napisał kandydat we wniosku o przyjęcie.
Bp Grzegorz Ryś jest profesorem historii, specjalizującym się w średniowiecznych dziejach Kościoła. Tematem jego pracy doktorskiej z 1994 r. była typologia średniowiecznej pobożności ludowej na ziemiach polskich. Jego praca habilitacyjna z 2000 roku byłą zaś poświęcona postawie Jana Husa wobec kryzysu Kościoła w dobie Wielkiej Schizmy. W Instytucie Historii UPJPII kieruje Katedrą Historii Kościoła w Średniowieczu.
- To niejedyny duchowny w składzie naszego towarzystwa - poinformował dr Przemysław Wywiał. Do TMHiZK należą również kard. Franciszek Macharski, ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum Kapituły Metropolitalnej, i o. Eustachy Rakoczy, paulin z Jasnej Góry.
W składzie towarzystwa są również profesorowie, muzealnicy, historycy sztuki, dziennikarze. Założono je w 1896 roku. "Pragniemy, aby ta niewyczerpana skarbnica pamiątek, jaką jest Kraków, była coraz lepiej poznawana i oceniana przez krakowskie społeczeństwo, które jest jej spadkobiercą i stróżem. Korzyść ma być udziałem całego narodu, ale obowiązek spoczywa na tych, którzy uchem swoim łowią dźwięk zygmuntowskiego dzwonu, których budzi co dnia hejnał z Mariackiej wieżycy. (...) Rozproszone próby i starania będzie towarzystwo usiłowało zestrzelić w jedno ognisko i pracować dla starego Krakowa" - mówił prof. Stanisław Krzyżanowski 6 stycznia 1897 r. podczas I Walnego Zebrania TMHiZK.
Towarzystwo wydaje cenne publikacje. Opublikowało 80 tomów "Rocznika Krakowskiego" oraz 160 tomów "Biblioteki Krakowskiej". Wiele publikacji poświęcono m.in. świątyniom krakowskim. Jego częścią jest Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego. Od 1980 r. towarzystwem kierował prof. Jerzy Wyrozumski. Obecnym prezesem jest zaś prof. Jacek Purchla.