Strategie Eumenesa, podboje Audy

Na krakowskim Uniwersytecie Papieskim badacze dyskutowali o tym, jak wyglądały kariery znanych i mniej znanych postaci z historii.

Po ubiegłorocznej konferencji "Jak osiągnąć sukces? Kariery w Europie XIX i XX wieku" organizator, czyli Instytut Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zdecydował się rozszerzyć zakres spotkania. Tym razem pod lupą znalazły się postacie od starożytności po współczesność, które osiągały sukces w różnych dziedzinach.

Jakub Gruchalski z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał np. o losach Eumenesa z Kardii, który już jako nastolatek został skrybą Filipa Macedońskiego, by później trafić na dwór jego słynnego syna - Aleksandra. Choć nie był wojskowym, dzięki inteligencji i zmysłowi strategicznemu stał się jednym z głównych rozdających w "macedońskiej grze o tron", jak to opisywał J. Gruchalski. Wśród nieszablonowych pomysłów Eumenesa znalazła się m.in. siłownia dla… koni. Oblężony w Norze, chcąc zapewnić zdrowie i odpowiednią kondycję zwierzętom pomimo braku miejsca na wybieg, przygotował uprzęże, w których konie ćwiczyły tak, jak gdyby mogły swobodnie biegać. Dzięki temu po oblężeniu wyprowadził je z twierdzy w doskonałej kondycji.

Podczas jednej z sesji Gabriela Fesnak (Uniwersytet Warszawski) opowiadała o historii życia Audy Głębokomyślącej, bohaterki wikińskich sag, która odegrała ważną rolę w kolonizacji Islandii. Kilka chwil później Monika Kopeć z Uniwersytetu Śląskiego analizowała losy Joanny d’Arc.

Zestawienie tych postaci pokazało różnice w postrzeganiu kobiet w kulturze europejskiej i dawnej, pogańskiej kulturze skandynawskiej. Postać Audy, silnej kobiety, która wchodzi w rolę przywódcy, nie budziła zdziwienia późniejszych autorów sag opowiadających o jej poczynaniach. Tymczasem Joanna d’Arc, podróżująca w męskich ubraniach, domagająca się dla siebie zbroi i biorąca udział w wyprawach wojennych, wzbudzała ogromne kontrowersje.

Całkowicie odmienny był także koniec życia tych dwóch kobiet - Auda została pochowana z wielkimi honorami, Joanna spłonęła na stosie, skazana za herezję. Zrehabilitował ją dopiero późniejszy, powtórny proces. Jak jednak przekonywała M. Kopeć, wyrok inkwizytora nie przekreślił "sukcesu" Joanny d’Arc. Nie tylko wpisała się ona w historię świata i Kościoła, ale do dziś jest inspiracją dla wielu osób.

Podczas trzydniowej konferencji omawiano także szczegóły karier bardziej współczesnych postaci, takich jak Zygmunt Freud, Bronisław Malinowski, Jan Kiepura czy - w nieco innym kontekście - św. Jan Paweł II. W sumie od 8 do 10 października na Uniwersytecie Papieskim zaprezentowano kilkadziesiąt referatów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..