Pedagodzy z nowotarskiego Liceum Seweryna Goszczyńskiego to zaszczytne grono. Podobnie, jak jego absolwenci.
"Pedagodzy z okresu I i II wojny światowej" - to tytuł wykładu nauczyciela Jacka Waksmundzkiego dla miłośników wiedzy historycznej o Podhalu, który wygłosił on 13 października w nowotarskim ratuszu. J. Waksmundzki zauważył, że piękną tradycją nowotarskiego Liceum Seweryna Goszczyńskiego jest to, iż wśród grona pedagogicznego znajduje się wielu absolwentów szkoły. - W tej chwili stanowią oni około 50 proc. nauczycielskiej kadry. Taka tendencja utrzymuje się od dawna - mówił.
Jedną z postaci, którą opisywał, był Franciszek Czubernat. Był on wśród pierwszych uczniów, którzy pobierali nauki w dawnym gimnazjum, jedynym na Podhalu. - Urodził się w 1892 r., a maturę zdawał w 1912 r. Znalazł się w gronie uczniów, którzy wysłali telegram do papieża Piusa X z okazji jego jubileuszu. F. Czubernat był najwybitniejszym uczniem z pierwszego rocznika, osiągnięć gratulował mu sam metropolita krakowski kard. Adam Sapieha - przypominał szkolne fakty J. Waksmudzki. Po studiach rolniczych w Krakowie F. Czubernat wrócił do szkoły już jako nauczyciel fizyki, historii i kaligrafii.
Co ciekawe, w późniejszych latach w murach Goszczyńskiego gościli następcy kard. Sapiehy - m.in. kard. Franciszek Macharski i kard. Stanisław Dziwisz, który również jest absolwentem nowotarskiego liceum. Podobnie, jak ks. prof. Józef Tischner.
"W okresie letnim chętnie chodziliśmy wspólnie razem na dobre lody, o ile miało się parę złotych, o które nie zawsze było łatwo. Większość uczniów żyła biednie, musiała bardzo oszczędzać. Z tego samego powodu pójście na mecz hokejowy znakomitej drużyny nowotarskiej nie zawsze było możliwe. To jednak nie było przeszkodą, aby w atmosferze życzliwości nauczycieli i przyjaźni uczniów zdobywać wiedzę i mądrość, z której korzystamy przez całe życie" - wspominał przed laty okres licealny kard. Dziwisz.