Nowy numer 3/2021 Archiwum

"Żywy" pomnik Jana Pawła II ma 5 lat przejdź do galerii

Uroczystości jubileuszowe odbyły się 17 października przy parafii św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, gdzie mieści się siedziba stacji.

- Miłosierdzie i współpraca to nasz obowiązek. Jeśli jest on niesiony przez trzy podmioty, czyli Caritas, parafię i samorząd, to naprawdę wiele znaczy - mówi ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Kapłan uczestniczył w obchodach nowotarskiego jubileuszu. - Stacja jest niewielka, ale bardzo mobilna. Nasi pracownicy dojeżdżają czy dochodzą do osób, które tej pomocy potrzebują - zaznacza ks. Kordula.

Według statystyk, stacja w ciągu dnia może przyjąć 100 osób, a w ciągu roku pracownicy wykonują 40 tys. zabiegów rehabilitacyjnych i 10 tys. świadczeń pielęgnacyjnych.

- Często jest tak, że nasza pomoc polega także na zwyczajnej rozmowie, odwiedzinach w domu osób starszych, które mówią nam o swoich problemach, ufają nam - mówi s. Joanna Sutowicz ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Wincentego à Paulo, które prowadzi nowotarską Stację Caritas.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej chce rozwijać swoją działalność w Nowym Targu. - Pragniemy otworzyć w dawnym kolejowym prewentorium na Kowańcu dom dziennego pobytu dla osób starszych. Zależy nam na ich aktywizacji, pomocy rodzinie, która często jest zapracowana i nie ma czasu na częste odwiedziny - podkreśla ks. Kordula.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. Potem w pomieszczeniach parafialnej świetlicy był czas na przemówienia zaproszonych gości i wręczenie pamiątkowych statuetek dla osób zaangażowanych w prowadzenie i pomoc dla nowotarskiej Stacji Caritas. Wszystkich gości powitał  ks. Henryk Paśko, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej. W obchodach jubileuszowych wziął udział burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. Przybyli także kapłani z dekanatu nowotarskiego, m.in. ks. Kazimierz Klimczak, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej.

W programie obchodów 5-lecia Stacji Caritas w Nowym Targu znalazły się jeszcze koncerty na plenerowej scenie przy kościele. Zaprezentowały się na niej następujące zespoły: Kapela.N, Lazaryści oraz Hiob Tomasza Karenki. Była też loteria fantowa z cennymi nagrodami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama