Od 15 lat działa krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Swoje osiągnięcia zaprezentuje na Rynku Głównym.
Od 9 do 11 listopada od godz. 10 do 18 (11 listopada do godz. 15) w namiocie ustawionym obok kościoła św. Wojciecha będzie można zagrać w wielkoformatową grę planszową "Dywizjon 303", porozmawiać z historykami, prokuratorami pionu śledczego oraz lustracyjnego, archiwistami.
W poniedziałek 9 listopada w synagodze Tempel (ul. Miodowa 24) odbędzie się dyskusja "Zapomniane miejsce kaźni" o wydanym przez IPN przewodniku historycznym Ryszarda Kotarby "Niemiecki obóz koncentracyjny w Płaszowie 1942-1945".
We wtorek 10 listopada o godz. 11 w sali obrad Rady Miasta Krakowa prezes IPN dr Łukasz Kamiński wręczy dawnym działaczom opozycji niepodległościowej krzyże "Wolności i Solidarności".
- Chcemy zaprezentować niemały dorobek naszego oddziału - powiedział dr Marek Lasota, dyrektor oddziału krakowskiego IPN. - Oddział wydał do tej pory 160 publikacji - poinformowała Dorota Korohoda, rzeczniczka prasowa krakowskiego IPN.
Niektóre z publikacji są owocem badań nad dziejami Kościoła w czasach PRL. Wydawana jest m.in. seria "Kościół w okowach".
Pracownicy oddziałowego Biura Edukacji Publicznej przygotowali 60 wystaw, które były następnie prezentowane w rozmaitych miejscach. Opracowali również liczne prezentacje adresowane do młodzieży.
Częściami oddziału są również Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Lustracyjne oraz archiwum.