Krakowscy studenci od lipca do września pomagali mieszkańcom Czerwonej Wyspy. Opowiedzą o tym już w tę sobotę.
Projekt M3, czyli "Młodzi, Misje, Madagaskar", to misyjny pomysł grupy studentów, którym taka tematyka już od dawna nie jest obojętna. - Młodzi ludzie, wychowani w duchowości św. Wincentego à Paulo, postanowili włączyć się w pomoc misji lazarystowskiej na Madagaskarze. Wolontariusze objęli opieką szkołę i przychodnię lekarską w Fort Dauphin na południu Madagaskaru, które znajdują się na terenie misji lazarystów - opowiada Sylwia Iwaniuk, odpowiedzialna za medialną promocję projektu.
Studenci przez cały rok zbierali pieniądze, angażowali do pomocy swoich rówieśników, przyjaciół, rodziny, ale także osoby całkiem obce, po to, by w lipcu tego roku na trzy miesiące wyjechać do pracy wśród najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących mieszkańców Czerwonej Wyspy (jak nazywany bywa Madagaskar).
Projekt M3 ma też jednak drugą część - polską. - W naszym kraju prowadzone są zajęcia z zakresu edukacji globalnej (prelekcje w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach oraz udział w konferencjach medycznych itp.). Organizujemy też spotkania i akcje pomocowe, podczas których zachęcamy do włączenia się w tworzenie misji na Madagaskarze np. poprzez pomoc w zakupie sprzętu medycznego, specjalnego mleka dla wcześniaków, remont szkoły - tłumaczy S. Iwaniuk.
Wszystko to, co zrobili wolontariusze, którzy polecieli na Madagaskar, trudno zliczyć. Wśród najważniejszych przedsięwzięć było na pewno organizowanie dożywiania dla dzieci z najbiedniejszych rodzin podczas wakacji (w trakcie roku szkolnego zapewnia je szkoła) czy półkolonii obejmujących naukę języka angielskiego oraz francuskiego, sport, zajęcia muzyczno-ruchowe, zajęcia plastyczne, matematyczne. Polscy wolontariusze przygotowywali również do pracy z dziećmi wolontariuszy malgaskich i organizowali kursy doszkalające dla tamtejszych nauczycieli.
To nie wszystko. Pracując w przychodni na etatach pielęgniarki, lekarza i ratownika, dbali też m.in. o zaopatrzenie jej w trudno dostępne na Madagaskarze leki i sprzęt (zostały kupione w Polsce dzięki pomocy szkół włączających się w akcję). Pracowali również wśród trędowatych i gruźlików, prowadzili kursy pierwszej pomocy dla osób pracujących z dziećmi w szkole, wraz z siostrami zakonnymi prowadzącymi przychodnię prowadzili akcję higieniczną dla dzieci z półkolonii (odrobaczanie, uzupełnianie witamin, drobne zabiegi chirurgiczne) oraz (we współpracy z Dentystami Bez Granic z Niemiec i Hiszpanii) uczyli dzieci higieny jamy ustnej.
O wszystkim, co tam przeżyli, opowiedzą podczas gali projektu M3, która odbędzie się w sobotę 14 listopada o godz. 16 w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Nie braknie śmiesznych historii i anegdot z podróży, ale też wspomnień, które wszystkich wzruszą...
Na gości gali czekać będzie wystawa eksponatów z Czerwonej Wyspy oraz wystawa fotograficzna. Nie zabraknie również słodkiego poczęstunku i malgaskich pamiątek, które będzie można kupić, aby przy okazji wesprzeć mieszkańców Madagaskaru.
Warto dodać, że projekt M3 był oficjalnym ambasadorem Światowych Dni Młodzieży w Polsce w 2016 r. Podczas krajowego zjazdu malgaskiej młodzieży zostały bowiem przekazane symbole ŚDM wraz z oficjalnym zaproszeniem do Krakowa.