Nowy numer 42/2020 Archiwum

Niezwykła podróż w czasie przejdź do galerii

Nowotarska premiera albumu "Pieniny na starej pocztówce" odbyła się 12 listopada w miejskim Ratuszu. To niezwykła podróż w czasie w dziewicze tereny Pienin i piękne zakątki, jak np. Zamek w Niedzicy, przełom Dunajca czy Czerwony Klasztor.

O albumie opowiadał Rafał Monita z Wydawnictwa "Astraia". Jego opowieści były okraszone dawnymi pocztówkami ukazującymi niezwykły krajobraz Pienin. Autor publikacji zabrał słuchaczy w małą podróż w czasie, po poszczególnych pienińskich szlakach. I tak można było podziwiać Czorsztyn, Niedzicę, przełom Dunajca, Czerwony Klasztor, Trzy Korony, Górę Zamkową, Szczawnicę, Homole, Krościenko.

Niewątpliwie mocnymi stronami wydawnictwa są jego przepiękna szata graficzna i doskonała jakość opublikowanych pocztówek. Dodatkowym plusem jest opis przyrodniczy i kulturowy. Stanowi go nie tekst współczesny. Pieniny opisane są piórami twórców romantycznych, np. Seweryna Goszczyńskiego. - Wybrane przez nas teksty, pochodzące mniej więcej z czasów, kiedy zostały wykonane fotografie, stanowią znakomite dopełnienie zamieszczonych na tych kartach widoków - wyjaśnia pomysł R. Monita.

Album zawiera ponad 150 pocztówek z XIX i XX w. autorstwa m.in. wybitnego fotografa Awita Szuberta (1837-1919), który jako jeden z pierwszych "zdejmował" widoki Tatr, Wieliczki i Pienin. - Zamieściliśmy także pocztówki z przedstawieniami Pienin autorstwa Mariana Trzebińskiego (1871-1942), by pokazać także tę mniej znaną ikonografię Pienin - mówi R. Monita.

Przed nami święta i czas zastanowić się nad prezentami. Album o Pieninach będzie zapewne doskonałym podarunkiem dla bliskich, zwłaszcza tych, którzy kochają ten kawałek polskiej ziemi, dla amatorów górskich wycieczek, fascynatów historii i tych, których urzekł ­Dunajec wijący się pośród Pienin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama