Koncert "Oratorium Kalwaryjskie" w ICE Kraków zakończył się owacją na stojąco.
- Ten koncert to modlitwa, kontemplacja - mówił w środę 8 grudnia kard. Stanisław Dziwisz. Zwracając się do obecnych w sali wolontariuszy ŚDM, mówił: - Niech ten dzisiejszy koncert i nasi przewodnicy - Matka Najświętsza, św. Jan Paweł II, św. Franciszek - dadzą wam coś ze swojego ducha, abyście się potem podzielili tym z młodzieżą z całego świata.
Okazja do wystawienia monumentalnego dzieła w krakowskim centrum kongresowym 8 grudnia była potrójna - miało ono uczcić rozpoczęcie w Kościele Jubileuszu Miłosierdzia (tego dnia papież Franciszek uroczyście zainaugurował Rok Święty w Rzymie), przypadającą w przyszłym roku 1050. rocznicę chrztu Polski oraz wpisać się w program przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.
- Czekaliśmy na to 6 lat - mówiła tuż po koncercie Joanna Słowińska, jedna z solistek. Poprzednie, premierowe wystawienie "Oratorium Kalwaryjskiego" odbyło się bowiem w 2009 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej.
W muzycznej opowieści o trzech postaciach - Jezusie Chrystusie, św. Franciszku i św. Janie Pawle II - na scenie ICE Kraków wystąpili ponadto: Aleksandra Bieńkowska, Przemysław Branny, Janusz Kruciński, Krzysztof Ścierański (gitara basowa), Jacek Królik (gitary), Robert Luty (perkusja). Piotr Komorowski poprowadził orkiestrę Krakowskiej Młodej Filharmonii. Partie chóralne wykonywały: Chór Akademicki UJ "Camerata Jagellonica", Chór Gregoriański Seminarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.
- Piękny tekst, dotykający ważnych tematów, ale jednocześnie rzucający światło na pytania o to, po co jest cierpienie, jak przeżyć życie, jaki jest jego sens - opowiadał o swoich wrażeniach Krzysiek, jeden ze słuchaczy wtorkowego koncertu. Dodał, że był to doskonały sposób na wejście w Rok Miłosierdzia i podkreślenie, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie są już coraz bliżej.
Pomysł powstania "Oratorium Kalwaryjskiego" zrodził się w 2007 roku, a jego inicjatorem był bp Damian Muskus OFM, wtedy kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, a dziś biskup pomocniczy naszej diecezji i koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Tekst napisał Zbigniew Książek (podczas koncertu wystąpił także w roli narratora), a muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak.
Premiera dzieła odbyła się w 2009 roku i była formą uczczenia 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii, ogłoszenia świątyni w Kalwarii bazyliką mniejszą, 400. rocznicy jej konsekracji i 800-lecia istnienia zakonu franciszkańskiego.