Zakończyła się część projektu budowy wewnętrznego układu komunikacyjnego Portu Lotniczego w Krakowie.
Prace inwestycje dofinansowane z pieniędzy Małopolskiego Programu Operacyjnego podsumowali na dzisiejszej konferencji prasowej Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego oraz Jan Pamuła, prezes Kraków Airport.
Częścią programu inwestycyjnego prowadzonego na krakowskim lotnisku jest projekt współfinansowany przez Unię Europejską z pieniędzy Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego "Budowa wewnętrznego układu komunikacyjnego Portu Lotniczego w Krakowie", obejmujący budowę i przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego, budowę przystanku kolejowego oraz budowę pieszej kładki komunikacyjnej.
Dwie z tych inwestycji - przystanek i kładka - zostały zakończone. W przypadku wewnętrznego układu komunikacyjnego większość prac (układ drogowy, chodniki) jest wykonana. Pozostały prace towarzyszące, m.in stworzenie zieleni, które zostaną wykonane na przełomie I i II kwartału 2016 r.
Głównym celem projektu jest zapewnienie szybkiej i sprawnej komunikacji w obrębie Kraków Airport i na drogach wjazdowych do portu poprzez budowę i przebudowę istniejącego układu komunikacyjnego i dostosowanie go do obsługi rosnącej liczby pasażerów oraz zapewniającego integrację różnych środków transportu.
- Możemy już obserwować efekty tego projektu, czyli integrację trzech środków transportu publicznego w ramach wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska: transportu lotniczego, kolejowego i komunikacji miejskiej - podkreśla Jan Pamuła, prezes Kraków Airport. - Poruszanie się po terenie lotniska jest wygodniejsze, ruch jest bardziej płynny. Poprawiły się także bezpieczeństwo ruchu oraz komfort pasażerów - dodaje.
Całkowita wartość projektu wyniosła 38,8 mln złotych, zaś dofinansowanie - 23,4 mln złotych.
Prace przy budowie i przebudowie wewnętrznego układu komunikacyjnego rozpoczęły się wiosną 2013 r. Został on usprawniony dzięki poszerzeniu drogi prowadzącej od głównego ronda wlotowego do budynku terminalu pasażerskiego. Zmodernizowano także drogę na odcinku południowym prowadzącym do drogi wojewódzkiej nr 774 od strony ul. M. Medweckiego oraz zjazdu z drogi wojewódzkiej nr 774. Pozwoliło to na zwiększenie płynności ruchu pojazdów na terenie lotniska. Wydzielono jezdnie dla ruchu tranzytowego oraz komunikacji miejskiej, taksówek i kiss&fly, co znacznie usprawnia ruch na terenie lotniska. Łączna długość zbudowanych i przebudowanych dróg wynosi 1 595 m.
Oddana do użytku we wrześniu kładka komunikacyjna łączy rozbudowywany terminal pasażerski z parkingiem wielopoziomowym i przystankiem kolejowym "Kraków Lotnisko". Stanowi nadziemne bezkolizyjne przejście nad całym układem komunikacyjnym oraz torami kolejowymi.
Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce. W 2015 r. obsłużył ponad 4 miliony pasażerów. W sezonie zimowym oferuje ponad 50 połączeń regularnych, obsługiwanych przez 13 linii lotniczych. Hitem okazały się Wysypy Kanaryjskie, gdzie loty odbywają się dwa razy w tygodniu, a obłożenie samolotów jest na poziomie niemal stu procent.
W ramach największego w historii lotniska programu inwestycyjnego w ostatnich latach oddano do użytku łącznik pomiędzy drogą startów i lądowań a płytą postojową, nowoczesny parking wielopoziomowy oraz Hotel Hilton Garden Inn. Od końca września działa nowa część terminalu pasażerskiego, stacja kolejowa oraz wewnętrzny układ komunikacyjny. W połowie przyszłego roku zakończy się przebudowa starego terminalu pasażerskiego.