Krakowska komunikacja miejska 2 stycznia będzie bezpłatna ze względu na zanieczyszczenie powietrza.
W Krakowie dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza zostały właśnie przekroczone pięciokrotnie, a w niektórych miejscach aż sześciokrotnie. W związku z tym 2 stycznia (od godz. 00.00 z piątku na sobotę do godz. 24.00 z soboty na niedzielę) wprowadzona zostanie "darmowa komunikacja miejska na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego". To efekt uchwały, która weszła w życie 26 grudnia 2015 r. To pierwsze takie rozwiązanie w całej Polsce.
Darmowe przejazdy w stolicy Małopolski są wprowadzane, gdy na trzech stacjach monitorujących powietrze uśredniona norma dla pyłu PM10 przekroczy 150 µg/m sześc. Darmowe przejazdy będą też wprowadzane, gdy na jednej ze stacji stężenie pyłu PM10 przekroczy 200 µg/m3. Pod uwagę brane są wyniki z ostatniej doby odczytywane w godzinie 16-17.
Z bezpłatnych przejazdów autobusami i tramwajami na terenie Krakowa i Gminy Miejskiej Kraków mogą wtedy korzystać osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego. To nie wszystko. Wraz z kierowcami tramwajem lub autobusem będzie mogło podróżować tyle osób, na ile jest zarejestrowany samochód.
W sylwestrową noc krakowskie powietrze było wyjątkowo zanieczyszczone. Stacje monitoringu pokazywały co najmniej kilkukrotne przekroczenie dopuszczalnych norm. W centrum miasta - na Alei Krasińskiego - o godz. 1. poziom stężenia pyłu PM 10 wynosił 337 µg/m sześc. (dopuszczalna norma to 50 µg/m sześc.), a drobniejszego pyłu PM 2,5 - 276 µg/m sześc. (norma - 25 µg/m sześc.). Na ul. Dietla o tej samej porze odnotowano 450 µg/m sześc. pyłu PM 10, a w Nowej Hucie - 233 µg/m sześc.
Jest jednak jeden problem. O tym, że komunikacja miejska będzie darmowa, kierowcy będą się dowiadywać dzień wcześniej ok. godz. 16. Gdy ulga zacznie obowiązywać, stan powietrza może już ulec zmianie.
Tak może się stać tym razem. Zgodnie z prognozami pogody w dniu, w którym obowiązywać będzie darmowa komunikacja, przewidywany jest wiatr o sile od umiarkowanej do silnej, który prawdopodobnie oczyści powietrze.
Władze miasta apelują o weryfikowanie na stronie internetowej WIOŚ w Krakowie aktualnych stanów stężeń dobowych pyłów PM 10 i ewentualne podjęcie adekwatnych środków zapobiegawczych (czyli m.in. ograniczenie wychodzenia z domu - zwłaszcza dzieci, osób starszych i chorych, unikanie wysiłku na powietrzu).