Do 15 marca ma być gotowy plan organizacyjny Światowych Dni Młodzieży, obejmujący m.in. komunikację, bezpieczeństwo i służbę zdrowia.
Jak poinformował 12 stycznia wojewoda małopolski Józef Pilch, do połowy marca szczegóły organizacji ŚDM zostaną przekazane rządowi. - Potem wprowadzane będą tylko drobne korekty - zapewnił podczas wtorkowej konferencji prasowej. Zaznaczył, że opracowany został już projekt, dotyczący infrastruktury i komunikacji w mieście.
Jak wyjaśniał prof. Andrzej Szarata z Politechniki Krakowskiej (w opracowaniu pomagali m.in. studenci-wolontariusze tej uczelni), projekt obejmuje m.in. główne trasy przejścia pielgrzymów, organizację ruchu (w tym zamknięcia niektórych ulic dla ruchu samochodowego) i funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Krakowie w czasie ŚDM. Na jego podstawie Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ma ogłosić przetarg i wybrać firmę, która przygotuje odpowiednie oznakowanie tymczasowej organizacji ruchu.
W opracowaniu przewidziano m.in. utworzenie specjalnych bus-pasów, po których ze zwiększoną częstotliwością będą kursowały autobusy (krakowski tabor ma zostać wzmocniony pojazdami z innych miast). Kursować będą także tramwaje.
- Proszę jednak nie liczyć, że z tej komunikacji będzie się dało łatwo skorzystać w momentach, gdy natężenie ruchu będzie największe - zaznaczył prof. Szarata. - To będzie tylko element wspomagający. Po mieście będziemy się musieli raczej poruszać pieszo.
Do położonego w Brzegach Campus Misericordiae, gdzie papież odprawi niedzielną Mszę św., pielgrzymi będą od strony Krakowa szli przede wszystkim ulicami Wielicką, Bieżanowską i Christo Botewa. - Tam ruch będzie musiał być bardzo mocno ograniczony na kilka-kilkanaście godzin - przyznał A. Szarata.
19 stycznia odbędzie się spotkanie dotyczące służby zdrowia (punktów sanitarnych i medycznych, szpitali). Kolejne narady będą dotyczyły komunikacji (m.in. zapewnienia, by w czasie ŚDM - mimo zwiększonego natężenia połączeń - możliwe było korzystanie zarówno z sieci komórkowej, jak i Internetu) oraz bezpieczeństwa (m.in. pod względem terrorystycznym i epidemiologicznym).
Józef Pilch pytany o pieniądze, potrzebne na zorganizowanie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie potwierdził, że rząd na ten cel zamierza przeznaczyć 180 mln zł. W tym zagwarantowane są m.in. fundusze na działalność służby zdrowia.
Z kolei nadinspektor Mariusz Dąbek poinformował, że zapewnione są także 43 mln zł na funkcjonowanie policji w czasie Światowych Dni Młodzieży. - Te pieniądze już są częściowo wydawane, odbyły się już niektóre przetargi - mówił. Chodzi o środki zarówno na zakup nowego sprzętu (m.in. kilkudziesięciu radiowozów), jak i na zakwaterowanie i wyżywienie funkcjonariuszy z innych województw, którzy na czas ŚDM przyjadą do Małopolski. Ma ich być ponad 3 tys.
Podobne wsparcie ma otrzymać również Straż Pożarna. Krakowskich strażaków wesprze ok. 500 kolegów z innych części Polski (ok. 70 zastępów PSP). W sumie w trakcie ŚDM przez całą dobę w Krakowie dyżurować będzie ich przeszło tysiąc. Dodatkowym wsparciem mają być strażacy-ochotnicy, zwłaszcza z tych OSP, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.