Swój jubileusz pierwszy w Polsce Balet Dworski "Cracovia Danza" rozpocznie 31 stycznia w Teatrze Ludowym. Na 27 stycznia przygotowuje też dla krakowian taneczną niespodziankę!
Choć główne obchody dziesięciolecia odbędą się dopiero jesienią, to wydarzeń, jakie przygotowali tancerze, przez cały rok na pewno nie zabraknie.
- Po 10 latach ciężkiej pracy sukcesów mamy bardzo dużo, dlatego w przyszłość patrzymy z optymizmem. I choć wciąż nie mamy własnej sceny, to wiemy, że potrafimy dostosować się do każdych warunków i wszędzie możemy zatańczyć. Jesteśmy gotowi na takie wyzwania - mówi Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego "Cracovia Danza", dodając, że w 2016 r. balet - jako miejska instytucja kultury - chce być obecny podczas wielu ważnych dla Krakowa wydarzeń: zarówno podczas przemarszu Lajkonika, Wianków, miejskich nocy (kościołów i teatrów), jak i w trakcie Światowych Dni Młodzieży.
- 28 lipca będziemy zaangażowani w powitanie papieża Franciszka na Rynku Głównym. Planujemy też zaprezentować wtedy fragmenty spektaklu "Wokół Wita Stwosza" - zapowiada R. Agnel.
Jubileuszowe wydarzenia rozpoczną się jednak już za kilka dni. W środę 27 stycznia o godz. 12 balet otworzy bowiem swój nowy cykl występów w nietypowych miejscach Krakowa. Happeningi pod hasłem "Cracovia Danza: balet w mieście" będą się odbywały raz w miesiącu i mają być niespodzianką dla mieszkańców i turystów. Podpowiedzi dotyczące miejsca, gdzie tancerze pojawią się już w przyszłą środę, będzie można znaleźć na facebookowym profilu baletu.
Z kolei 31 stycznia o godz. 17 w ramach cyklu "Cracovia Danza dla tańca" na deskach Teatru Ludowego będzie można zobaczyć propozycję idealną na karnawał, czyli komedię dell’arte "Pewnego razu w Wenecji", przygotowaną wspólnie z Atelier Teatralne Studio Dono. W kolejnych miesiącach w Teatrze Ludowym wystawione zostaną spektakle "Taneczny świat Chopina" i "Alla Polacca".
To nie wszystko. Balet Dworski "Cracovia Danza" planuje także występy w Centrum Kongresowym ICE Kraków. 16 maja, z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, zobaczymy tam spektakl "Wesele w Ojcowie", a 26 października, w ramach wielkiej gali jubileuszowej, odbędzie się premierowy pokaz spektaklu "Przyłapani w tańcu".
Przez cały rok trwać będą również sesje naukowe, spotkania dla dzieci oraz spotkania z cyklu "Czas na taniec", a w lecie, jak co roku, odbędzie się Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Tym razem sztandarowe wydarzenie wakacyjnej oferty kulturalnej Krakowa potrwa od 4 do 9 sierpnia. Jesienią balet chce też rozpocząć cykl spektakli na scenie Teatru Variette.
Warto dodać, że w ciągu 10 lat działalności balet, jako miejska instytucja kultury, zrealizował ponad 2200 przedsięwzięć artystycznych, w tym ok. 40 premier, a wystąpił (mimo braku własnej sceny) dla ponad pół miliona widzów. Obecnie w repertuarze ma ponad 20 przedstawień i występuje zarówno w Krakowie, jak i na deskach całej Polski i świata (tancerze podróżowali m.in. do Chin, Grecji, Rosji, Indii, Japonii, USA, Francji). Cały czas balet prowadzi też akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a od niedawna prowadzi również Szkołę "Cracovia Danza".
- To, że Balet Dworski "Cracovia Danza" stał się miejską instytucją kultury było zasługą trzech osób, które w 2006 roku wsparły nasze starania. Byli to Stanisław Handzlik, ówczesny przewodniczący Komisji Kultury UMK, Stanisław Dziedzic, który i dziś jest dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, oraz prezydent Jacek Majchrowski - podkreśla dyrektor Agnel.
Jubileuszowi baletu patronuje m.in. "Gość Krakowski", a szczegóły dotyczące wszystkich imprez można znaleźć na: www.cracoviadanza.pl.