Chętni do walki o tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii mogą się już zapisywać.
Zapisy trwają, ale chcący wziąć udział w teście powinni się pospieszyć. O przyjęciu zgłoszenia decyduje bowiem kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona. Podobnie jak w zeszłym roku w konkursie ortograficznym będzie mogło wziąć udział 500 uczestników (rok temu zgłoszeń było o sto więcej niż wolnych miejsc).
W tym roku Dyktando Krakowskie odbędzie się 6 marca (godz. 10) w Auditorium Maximum przy ul. Krupniczej. Wystartować w nim może każdy - bez względu na wiek, wykształcenie czy adres zamieszkania. Zwycięzca otrzyma tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii oraz nagrodę rzeczową.
W zeszłym roku - podczas I Dyktanda Krakowskiego - tryumfował Patrycjusz Pilawski z Wodzisławia. Popełnił on tylko 11 błędów, choć przygotowany przez prof. Mirosławę Mycawkę z Wydziału Polonistyki UJ tekst był wręcz najeżony ortograficznymi pułapkami.
"W czas Wielkiejnocy, w przeddzień rękawki wkradł się znienacka chyżo do laboratorium świeżo upieczony, hoży, acz podstarzały stażysta, pół-Kreol, obecnie hażanin, który przyjechał nie byle tendrzakiem, a Pendolino z Gdyni-Obłuża" - to tylko niewielka próbka.
Jako trudne określił zeszłoroczne dyktando także znany językoznawca prof. Walery Pisarek, który nie ukrywał, że było to "najtrudniejsze z dyktand, z jakimi się zetknął". - Najtrudniejsze także ze względu na jego długość, bo przecież każde dodatkowe zdanie nastręcza nowych kłopotów - mówił podczas I Dyktanda Krakowskiego.
Ortograficzny test jest jednym z wydarzeń w ramach Miesiąca Języka Ojczystego, który w tym roku potrwa od 21 lutego do 21 marca.
Szczegóły dotyczące dyktanda - w tym informacje o zapisach - można znaleźć na stronach internetowych Wydziału Polonistyki UJ (polonistyka.uj.edu.pl) oraz Miesiąca Języka Ojczystego (miesiacjezyka.wordpress.com).