Nowy numer 33/2018 Archiwum

Proces dekady

Wyrok w procesie członków Zarządu Miasta Krakowa z przełomu wieków pokazuje, jak działa polski wymiar sprawiedliwości.

Chodzi o sprawę z... 1999 roku. Czterej członkowie ówczesnego Zarządu Miasta zostali zatrzymani w 2006 roku pod zarzutem korupcji. Sąd do wydania wyroku skazującego potrzebował więc dekady. Za to opinia publiczna wydała go już w momencie zatrzymania - w końcu ci, którzy łapówkę dali, od razu przyznali się do winy. I wyszli na wolność z wyrokiem w zawieszeniu (nagroda za współpracę), urzędnicy zaś przez następną dekadę żyli w cieniu podejrzenia. Wczoraj wiceprezydent Tomasz S., który miał łapówkę przyjąć, dostał 3,5 roku bezwzględnego więzienia. Pozostali członkowie zarządu mają wyroki w zawieszeniu.

Tak to w Polsce działa. Kiedy gotowy jest akt oskarżenia, a policja dokonuje zatrzymań, prokurator już odnosi sukces. Potem wiele lat upływa, zanim postępowanie zakończy się prawomocnym wyrokiem (na co jeszcze poczekamy). W tym czasie wiele zarzutów wycofywanych jest po cichu lub zmienianych, na co mało kto już zwraca uwagę. Jedynym efektem jest praktycznie trwałe wyeliminowanie oskarżonych z życia  publicznego.

Upadały rządy, Polska wstępowała do UE, odbywały się kolejne wybory, a „proces prezydentów” trwał i trwał. Mówiąc kolokwialnie, odbywało się rozłożone na lata „grillowanie” członków Zarządu Miasta. Wyrok zapadł, gdy mało kto już kojarzy ich nazwiska, choć wiele w życiu dokonali i na swoich stanowiskach nie znaleźli się przypadkowo.

Na wspólnym zdjęciu w gazecie tylko jeden z nich ma zasłonięte oczy i nazwisko z kropką po pierwszej literze, ale skazani zostali wszyscy. Ktoś powie: "I dobrze, bo zarząd w całości odpowiada za swoje decyzje, nawet jeśli nie wszyscy wiedzieli, co czynią". Tyle że nie postawiono im zarzutu o popełnienie nieumyślnego przestępstwa urzędniczego, bo takowe przedawniło się już w 2004 roku. Mowa jest o celowym niedopełnieniu obowiązków. Mamy zatem wierzyć, że wszyscy oskarżeni działali z premedytacją, a słynne posiedzenie zarządu sprzed 16 lat było perfekcyjnie rozegraną, rozpisaną na role partią szachów, pod nieobecność ówczesnego prezydenta Krakowa...?

Zaiste finał godny najbardziej wstydliwego procesu we współczesnych dziejach miasta. Na szczęście to finał nieprawomocny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • halinkaa
  05.02.2016 12:08
  Wyroki często niezawisłe od zdrowego rozsądku i na konkretne zamówienie.
  doceń 0
 • grzegorzku
  05.02.2016 13:42
  Jak juz pisać o trwających dekadę procesach sądowych, to koniecznie trzeba pamietać o procesie Doroty Kani, znanej dziennikarki mediów prawicowych, współautorki "Resortowych dzieci", która została skazana na dwa lata w zawieszeniu za wyłudzenie 270 tysięcy zł od rodziny Marka Dochnala Proces dziennikarki zaczął się w 2007 roku. Wtedy lobbysta i biznesmen Marek Dochnal ujawnił w programie "Teraz My!", że Dorota Kania obiecywała mu kontakty z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Miała ona być w kontakcie z żoną oraz teściową Dochnala od roku 2005. Pożyczała też od nich różne kwoty – sięgały one od kilku do nawet 100 tysięcy złotych. Dorota Kania powoływała się na wpływy wśród polityków Prawa i Sprawiedliwości, a także prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Miały one przyczynić się do zwolnienia Marka Dochnala z aresztu.
  Jak widać; najciemniej pod latanią.
  Zachęcam Pana Redaktora do napisania kilku słów o pośle Pięcie z PiS-u, który lata temu włamywał się do samochodów. Został przyłapany po kradzieży portfela z gotówką i bonami zywnościowymi, a wpadła, gdy te bony probował spieniężyć. Warto się tematem zająć, bo bliskie Panu media próbują robić z niego świętego męczennika, który "włamami" walczył z komunizmem.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma