To sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim.
Kard. Stanisław Dziwisz dołączył sanktuarium do listy świątyń archidiecezji krakowskiej, za których nawiedzenie można uzyskać odpust zupełny w związku z obchodami Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Dekret w tej sprawie metropolita krakowski podpisał 4 lutego.
Oznacza to, że w naszej diecezji jest w sumie 12 kościołów, w których można uzyskać jubileuszowy odpust. Poza Makowem Podhalańskim, są to: katedra na Wawelu, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, bazylika Mariacka w Krakowie, opactwo cystersów w Mogile, sanktuarium MB Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, bazylika Ofiarowania NMP w Wadowicach, kościół św. Piotra Apostoła w Wadowicach, bazylika w Trzebini, kościół NSPJ w Nowym Targu i kościół Świętej Rodziny w Zakopanem.
"Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z sakramentem pojednania i uczestnictwem w Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata" - napisał o warunkach odpustu za nawiedzenie kościołów jubileuszowych papież Franciszek.
Ojciec święty w Roku Miłosierdzia wyznaczył także dla każdej diecezji misjonarzy miłosierdzia - kapłanów, którzy którzy mają być, jak napisał w bulli "Misericordiae vultus", "znakiem matczynej troski Kościoła o lud Boży, aby wszedł on w głębokości bogactwa tej tajemnicy, tak fundamentalnej dla naszej wiary. Będą przede wszystkim żywym znakiem tego, jak Ojciec przygarnia tych, którzy szukają Jego przebaczenia" - napisał papież. "Będą to kapłani, którym udzielę władzy przebaczania grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej, aby podkreślić wielkość ich posłannictwa" - zaznaczył.
Chodzi o grzechy takie, jak: profanacja Najświętszego Sakramentu, stosowanie przemocy fizycznej wobec papieża, usiłowanie rozgrzeszenia wspólnika w grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu, bezprawna konsekracja biskupa, usiłowanie udzielenia święceń kapłańskich kobiecie czy bezpośrednia zdrada tajemnicy spowiedzi.
Ojciec święty wezwał misjonarzy miłosierdzia także do tego, by byli "kaznodziejami miłosierdzia" oraz "zwiastunami radości i przebaczenia".
W archidiecezji krakowskiej funkcję tę otrzymali: ks. Franciszek Ślusarczyk - kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, ks. Dariusz Talik - odpowiedzialny za duszpasterstwo akademickie w archidiecezji krakowskiej oraz ks. Krzysztof Czerwionka CR - założyciel Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea" ze Stryszawy koło Suchej Beskidzkiej.
Dwóch kapłanów naszej diecezji będzie pełniło posługę misjonarzy miłosierdzia poza jej granicami. To dwaj księża studiujący w Rzymie - ks. Lech Wołowski i ks. Paweł Gałuszka.