Nowy numer 39/2023 Archiwum

Minister Gowin o zmianach w prokuraturze

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego skomentował nowy sposób działania prokuratury podczas swojej wizyty w Krakowie.

Od dzisiaj obowiązują bowiem nowe przepisy. Doszło m.in. do połączenia urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

- Poprzedni model rozdziału Prokuratury Generalnej od Ministerstwa Sprawiedliwości kompletnie się nie sprawdził. Ja sam, jako minister sprawiedliwości, dążyłem do tego, żeby zwiększyć kontrolę ze strony rządu i parlamentu nad prokuraturą - mówił dziennikarzom Jarosław Gowin podczas pobytu w Krakowie 4 marca.

W nowym modelu Prokuraturę Generalną zastąpi Prokuratura Krajowa. Zamiast prokuratur apelacyjnych powstaną natomiast prokuratury regionalne. Wejście w życie nowych przepisów oznacza też wygaśnięcie kadencji prokuratorów pełniących funkcje w jednostkach prokuratury powszechnej. Od tej pory nie będzie kadencyjności stanowisk kierowniczych w prokuraturze.

Za miesiąc - 4 kwietnia - zlikwidowana ma zostać działająca odrębnie Prokuratura Wojskowa. Zachowana zostanie natomiast odrębność prokuratorów IPN, którzy pracują w pionach lustracyjnym oraz w śledczym. - Jest rzeczą oczywistą, że w momencie zmiany modelu zarządzania prokuraturą musi istnieć okres przejściowy. Nie określałbym tego mianem chaosu. Przekształcenia są rzeczą niezbędną - komentował minister Gowin.

Dodał, że nowa ustawa jest w dużej mierze oparta na projekcie przygotowywanym jeszcze za jego kadencji jako ministra sprawiedliwości.

Pytany o stanowisko rządu w sprawie raportu Komisji Weneckiej, J. Gowin zaznaczył: - Na pewno będziemy poważnie brali pod uwagę to, co proponuje Polsce KW. Wejdziemy w dialog, ale muszę powiedzieć, że uważam wiele stwierdzeń zawartych w tej pierwotnej wersji raportu komisji za krzywdzące dla Polski.

Podkreślił, że samo zaproszenie Komisji Weneckiej do skomentowania sytuacji w Polsce było dowodem na to, że rządzący nie mają nic do ukrycia. - Chcielibyśmy jednak, by opinia była poprzedzona bardziej rzetelną analizą - zaznaczył wicepremier.

Podczas konferencji w krakowskim Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH minister nauki i szkolnictwa wyższego przedstawił także dotychczasowe osiągnięcia ministerstwa i plany związane m.in. z Ustawą o innowacyjności i nową Ustawą o szkolnictwie wyższym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast