Rękopisy wybitnych kompozytorów zaprezentowano w Bibliotece Jagiellońskiej. Wystawa towarzyszy 20. jubileuszowej edycji Festiwalu Beethovena.
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena został zorganizowany w tym roku po raz 20. - To opus magnum, wielkie dzieło mojej żony Elżbiety. Niewątpliwie jest to najlepiej prowadzony festiwal muzyczny w Polsce - powiedział nam prof. Krzysztof Penderecki, kompozytor i dyrygent.
- "Moja sztuka zyskuje przyjaciół i rozgłos, a czegóż mi więcej trzeba" - napisał Beethoven w liście do brata Johanna. Misją przedsięwzięć organizowanych w ramach naszego festiwalu jest tworzenie środowiska wokół wartości beethovenowskich, takich jak przesłanie dobra, prawdy i piękna. Dajemy sobie dobrze z tym radę, m.in. dzięki świetnemu zespołowi organizacyjnemu - powiedziała Elżbieta Penderecka, twórczyni i szefowa festiwalu.
Od 1997 r. do 2003 r. festiwalowe koncerty oraz imprezy towarzyszące odbywały się w Krakowie. W 2004 r. główne prezentacje zostały przeniesione do Warszawy. Pod Wawelem nadal jednak odbywają się ważne wydarzenia festiwalowe, m.in. wystawy rękopisów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej. Książnica posiada m.in. rękopisy dzieł Beethovena, Mozarta, Schuberta i Schumanna, pochodzące ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie.
Kolejną ekspozycję otwarto w "Jagiellonce" 7 marca. Nosi tytuł "Beethoven i nowe drogi".
- Tym razem rękopisy zostały dobrane w ten sposób, by pokazać nowatorskie aspekty twórczości Beethovena oraz ich kontynuację w twórczości późniejszych kompozytorów. Pokazaliśmy również rękopisy utworów kompozytorów polskich XX w. - powiedział Michał Lewicki, kurator wystawy w Bibliotece Jagiellońskiej.
Na wystawie można więc zobaczyć pisane ręką "mistrza z Bonn", jak określano Beethovena, nuty m.in. VII i VIII Symfonii oraz szkice do IX Symfonii. Pokazano również rękopisy m.in. Busoniego, Chopina, Lutosławskiego, Pendereckiego, Schuberta, Schumanna i Szymanowskiego. Całość dopełniają grafiki artystów polskich.
Wystawę można oglądać w siedzibie BJ (al. Mickiewicza 22, wejście od ul. Oleandry) do 25 marca włącznie.
Krakowskie imprezy 20. Festiwalu Beethovena będą trwały do 9 marca. 7 marca w Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach zaprezentowano koncert kameralny w wykonaniu Kwartetu Szymanowskiego. Ciekawostką muzyczną było wykonanie w wersji na kwartet smyczkowy trzech chorałów Wacława z Szamotuł: "Nakłoń, Panie, do mnie ucho Twoje", "Kryste, dniu naszej światłości" i "Już się zmierzcha".
We wtorek 8 marca w krakowskim Centrum Kongresowym (ul. Konopnickiej 17) o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie muzyczne "Wejdź do środka orkiestry" z VII Symfonią Beethovena w roli głównej.
- To edukacyjno-muzyczne spotkanie dla dzieci, a także dorosłych poprowadzi orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odebrać w siedzibie orkiestry (ul. Papiernicza 2, tel. 12/416 70 75) - poinformował Tomasz Handzlik, rzecznik prasowy festiwalu.
Krakowska część jubileuszowej edycji Festiwalu Beethovena zakończy się w czwartek 9 marca o godz. 19.30 koncertem w Centrum Kongresowym (ul. Konopnickiej 17). Sinfonietta Cracovia pod dyr. Jurka Dybała wykona utwory Lessla, Chopina i Beethovena. Solistą w "Koncercie fortepianowym e-moll" Chopina będzie Georgijs Osokins, łotewski pianista biorący udział w ostatniej edycji konkursu chopinowskiego.