W krakowskim Klubie Dziennikarza "Pod Gruszką" ogłoszono laureatów V Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka.
Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: "Debiut Publicystyczny Roku", "Inicjatywa Roku" oraz "Reportaż po debiucie".
- Gdy widzę te prace, które ocenialiśmy w ramach kapituły konkursowej, czytam te wszystkie teksty, reportaże, dostarczone opisy inicjatyw, przywraca to we mnie nadzieję, że dziennikarstwo porządne, świeże, energiczne, z pasją jest jeszcze możliwe - mówił 16 marca dr Krzysztof Gurba.
W V edycji konkursu nagrodę w kategorii "Debiut Publicystyczny Roku" za "połączenie profesjonalizmu ze świeżością spojrzenia i dokładne zgłębienie historii bohatera" otrzymała Julia Kalęba. Jej artykuł "Wietnamski mistrz w Nowej Hucie", pokazujący wielowątkową historię Nama Bui Ngoca, mistrza chińskich sztuk walki i aktora, opublikowała "Gazeta Krakowska".
- Mój tekst jest o osobie, która w młodości przeszła bardzo wiele i życie pozwoliło jej tak naprawdę doświadczyć wszystkiego. Nam nauczył się walczyć, gdy miał 9 lat. Od tego momentu walka bez przerwy mu towarzyszy - mówi J. Kalęba, studentka II roku dziennikarstwa UJ, i zachęca do zapoznania się z historią bohatera jej artykułu.
W kategorii "Inicjatywa Roku" kapituła konkursowa wyróżniła Barbarę Rozmus, Agatę Karbowicz i Jakuba Stoszka. Młodzi laureaci stworzyli "Dzienniczek 2016", czyli "cykl spotkań z ludźmi, dla których przesłanie miłosierdzia jest wciąż ważne, zwłaszcza w 2016 roku - roku Światowych Dni Młodzieży".
Z kolei nagrodę za najlepszy reportaż po debiucie otrzymała Monika Andruszewska. Młoda reporterka napisała tekst "Za dużo na jedno życie", który opisuje wpływ wojny na ludzką psychikę, a więc cały proces powstawania depresji i traumy wojennej.
- Nagrody zwykle są albo za całokształt, albo trochę na kredyt - za pierwsze sukcesy i to ma charakter promocyjny. Myślę, że te nagrody są tego rodzaju. Ten kredyt trzeba spłacić! Będziemy was obserwować bardzo uważnie. Mam nadzieję, że nie zawiedziecie! - podkreślał wręczający nagrodę w tej kategorii Piotr Legutko, były szef krakowskiego GN, obecnie szef krakowskiej TV regionalnej.
- Nagrodę im. Pawła Migasa wręczamy po raz drugi. W tym roku zgłoszeń było całkiem sporo, co pokazuje, że reportaż jest atrakcyjny, pociągający dla młodych dziennikarzy. Z drugiej strony zobaczyliśmy wyraźnie, jak trudno jest balansować na granicy między dziennikarstwem a literaturą - i w kwestii fabuły, i w kwestii samego warsztatu, materii, którą trzeba tak obrobić, żeby jej było nie za dużo i nie za mało. Jestem zbudowany tym, że zgłoszeń było tak dużo i były tak różne - mówił Miłosz Kluba, kierownik "Gościa Krakowskiego", członek kapituły konkursowej.
W tym roku przyznano także szczególne wyróżnienie dla Wojciecha Mury za portal internetowy "Space for dream".
Patronem konkursu jest zmarły tragicznie w 2010 roku Bartek Zdunek, student pierwszego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej UPJPII. Był nie tylko uzdolnionym, niezwykle pracowitym i pełnym pokory początkującym dziennikarzem, ale także poetą i wspaniałym przyjacielem.
Kategorii "Reportaż po debiucie" patronuje z kolei zmarły w 2006 r. Paweł Migas, absolwent dziennikarstwa UJ, doktorant i pracownik Papieskiej Akademii Teologicznej oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Przez kilka miesięcy pracował także w krakowskim oddziale "Gościa Niedzielnego".
Konkurs dla młodych dziennikarzy organizowany jest od 2011 r. przez Koło Młodych krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Absolwentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Dziennikarskie Koło Naukowe UPJPII.