"Uniwersytet Papieski pragnie uczyć się wyobraźni miłosierdzia od swych świętych patronów" - napisał w swoim świątecznym liście ks. prof. Wojciech Zyzak.
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w liście na drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego przypomina m.in. fragment "Dzienniczka" s. Faustyny.
Opowiada ona, że gdy otrzymała naukowy artykuł o miłosierdziu Bożym, ujrzała w modlitwie Jezusa oraz dwóch autorów - teologów.
"Obaj trzymali pióra w ręku, a z czubków tych obu piór wychodziły błyski i ogień na kształt błyskawicy, który trafiał w wielki tłum ludzi, który był zapędzony, nie wiem dokąd, w swym biegu. Skoro został tknięty tym promieniem, odwracał się od tłumu i wyciągał ręce do Jezusa" - opisuje św. Faustyna.
"Tekst w sensie ścisłym odnosi się do znanych siostrze Faustynie teologów: ojca Andrasza i błogosławionego księdza Sopoćki, ale w szerszym sensie zapowiada rozkwit badań nad Bożym miłosierdziem w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, u którego początku stał profesor naszego Wydziału Teologicznego - ksiądz Ignacy Różycki. To on wprowadził w naukowy warsztat teologiczny Świętego Jana Pawła II, który dał Kościołowi i światu encyklikę o Bożym miłosierdziu" - komentuje w swoim liście ks. prof. W. Zyzak.
Jak dodaje, "przed wszystkimi wykładowcami i studentami naszej uczelni stoi to zadanie, by swą pracą przybliżali ludzi do Boga, który jest miłosierny".
"Uniwersytet Papieski pragnie uczyć się wyobraźni miłosierdzia od swych świętych patronów" - pisze także rektor UPJPII, przywołując postacie Świętej Jadwigi Królowej oraz profesora teologii św. Jana Kantego.
"Opowieści o tym, jak [Jan Kanty] cudownie pomógł służącej posklejać rozbity dzban mleka i jak powrócił do niego kosz jabłek, ofiarowany wcześniej ubogim sąsiadom, świadczą, że od wieków stawiany był za wzór miłosierdzia. Wspierał zwłaszcza studentów: ubogim rozdawał swoje odzienie i obuwie, pod jego drzwiami żacy często znajdowali przygotowany dla nich posiłek" - przypomina ks. prof. Wojciech Zyzak.
Ta wyobraźnia miłosierdzia przejawia się m.in. w działalności Spółdzielni Socjalnej Równość, w której osoby zagrożone bezrobociem i niepełnosprawne "rozwijają się w wielu dziedzinach, zdobywają doświadczenie zawodowe i odnoszą sukces". Za tę inicjatywę, jak podkreśla rektor, Uniwersytet Papieski otrzymał nagrodę w konkursie Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej.
Rektor papieskiej uczelni przypomina także, że UPJPII pragnie być coraz bardziej przyjazny dla studentów z różnym stopniem niepełnosprawności fizycznej. W swoim liście przywołuje on sukcesy Bawera, który mimo ograniczenia ruchowego niedawno obronił doktorat z teologii, oraz Kamila, studenta filozofii, którego pasją jest dziennikarstwo i który poruszając się na specjalnym wózku jako reporter uniwersyteckiej telewizji, nakręcił program o corocznej pielgrzymce zakonu maltańskiego do Lourdes.
"Jego współpracownicy zgodnie wyznali, że pojawienie się Kamila stanowi jeden z największych darów, jakie dostała nasza uniwersytecka stacja" - pisze rektor uczelni.
"Zapewniając o modlitwie, pragnę życzyć wszystkim w tym szczególnym świątecznym czasie doświadczenia Bożego i ludzkiego miłosierdzia. W Roku Jubileuszowym w naszej Ojczyźnie otwarto sześćset trzydzieści bram miłosierdzia, głównie w świątyniach. Wraz z całą wspólnotą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie życzę wszystkim rodzinom, by również wejścia do waszych domów i do miejsc pracy stawały się takimi bramami" - kończy list ks. prof. Wojciech Zyzak.