W Krakowie trwa międzynarodowa konferencja naukowa "Światowe Dni Młodzieży: źródła i rozwój idei".
Najwięcej o ŚDM wie chyba inny uczestnik konferencji, czyli kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds Świeckich. Organizował bowiem spotkania młodzieży z całego świata m.in. w Santaigo de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Kolonii (2005) i Sydney (2008). - Po doświadczeniach kolejnych Światowych Dni Młodzieży mówi się o narodzinach w Kościele nowego pokolenia ŚDM. Wypowiedziane do młodych słowa Jana Pawła II: „Wy jesteście moją nadzieją” były wyrazem długofalowego programu duszpasterskiego. Papież ufał młodym. Widział w nich sprzymierzeńców i współpracowników w dziele Nowej Ewangelizacji. Niewątpliwie dzięki ŚDM Kościół pokazał światu swoje młode oblicze. Trzeba zaznaczyć, że pojawia się już kolejne młode pokolenie ŚDM, które potrzebuje młodych duszpasterzy - powiedział kard. Ryłko.
Swoimi doświadczeniami z organizowania poprzednich edycji ŚDM podzielili się także m.in. prof. Yago de la Cierva Alvarez de Sotomayor z Hiszpanii, dr Mummo Muolo, z Włoch, dr Danny Casey z Australii i dr Kishore Jaybalan ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Prof. de la Cierva na podstawie swoich doświadczeń organizacyjnych, m.in. z ŚDM w Madrycie (2011), udzielił organizatorom krakowskiego spotkania młodych kilku rad dotyczących przekazu komunikacyjnego.
- ŚDM są wielkim wydarzeniem religijnym. Stanowią przy tym bardzo ważne narzędzie komunikacyjne, pozwalające na przekazywanie komunikatów mogących zmieniać życie ludzkie. Dzięki precyzyjnemu przekazowi treści, miliony ludzi na całym świeci mogą się dowiedzieć, co przyciąga młodych na te wielkie spotkania. By ten przekaz był precyzyjny, musi być dobrze zaplanowany i spójny. Ważne jest również jest „zadowolenie” dziennikarzy i ułatwienie im pracy. Idzie m.in. o pogodzenie wymogów bezpieczeństwa z wymogami pracy dziennikarskiej. Jeżeli np ekipy reporterskie będą musiały być na miejscu spotkania z papieżem na wiele godzin przed jego rozpoczęciem, to niektóre z nich zrezygnują i w związku z tym ich przekaz wydarzeń będzie „chłodniejszy” - stwierdził uczony z Hiszpanii.
W sobotę 2 kwietnia o godz. 9. głos zabiorą uczeni. Będą analizowali doświadczenia dotychczasowych edycji ŚDM, przedstawiali znaczenie św. Jana Pawła II w formowaniu młodzieży oraz zastanawiali się nad fenomenem ŚDM jako swoistego festiwalu religijnego.