W kopalni soli w Wieliczce zaprezentowano 14 kwietnia logo Światowych Dni Młodzieży, widoczne pod powierzchnią solankowego jeziora.
Umieszczone w komorze Erazma Barącza (101 metrów pod ziemią) logo ma być symbolem lipcowego spotkania młodzieży z papieżem Franciszkiem, ale także wyrazem religijności i przywiązania górników do tradycji.
- Komora Barącza z solankowym jeziorem, którą wybraliśmy jako miejsce dla logo ŚDM, znajduje się w bliskim sąsiedztwie kaplicy św. Kingi, na Trasie Turystycznej i Szlaku Pielgrzymkowym. Lokalizacja ta bez wątpienia przyczyni się do promocji ŚDM wśród zwiedzających wielickie podziemia. Po wizycie Papieża będzie z kolei pamiątką tego wydarzenia - mówi Damian Konieczny Prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna.
- Spoglądanie w głąb przejrzystej solanki przypomina zaglądanie w głąb własnego serca - tam, gdzie przechowujemy najcenniejsze i najpiękniejsze uczucia, nadzieje, wspomnienia - dodaje D. Konieczny.
W głębokim na 9 metrów solankowym jeziorku logo umieścili płetwonurkowie z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, którzy już wcześniej kilkukrotnie wykonywali w komorze Barącza czyszczenie dna jeziora. Pomysł na uhonorowanie ŚDM pojawił się przy okazji planowania wydobycia z dna jeziora monet i innych rzeczy gubionych przez turystów.
Była to skomplikowana operacja, ponieważ solanka, którą wypełnione jest jezioro ma znacznie większą gęstość niż woda słodka. Przez to nurkowie, by zejść pod wodę musieli pracować obciążeni kilkukrotnie większym balastem, dochodzącym nawet do 40 kg.
Po raz pierwszy oficjalnie podwodne logo ŚDM zaprezentowano 14 kwietnia i od tego dnia mogą je oglądać odwiedzający wielicką kopalnię. Podsumowany został także poprzedni sezon turystyczny. Rok 2015 zakończył się dla zabytku rekordową liczbą 1 mln 390 tys. turystów. W pierwszym kwartale 2016 r. kopalnię odwiedziło natomiast 210,2 tys. gości, co oznacza 25-procentowy wzrost w po równaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Teraz kopalnia przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży. Pielgrzymi będą mieli do dyspozycji Trasę Turystyczną bądź Szlak Pielgrzymkowy, a w terminie od 23 lipca do 3 sierpnia podziemia będą czynne do późnych godzin wieczornych. Uruchomiono specjalną infolinię, dla turystów indywidualnych wyznaczone zostały dodatkowe godziny tur w języku polskim i sześciu językach obcych.
Rezerwacje grupowe na czas ŚDM to już w sumie ponad 40 tysięcy osób, z kilkudziesięciu krajów. - Wśród dokonujących rezerwacji dominują pielgrzymi z krajów europejskich, ale mamy też zabukowane grupy z Brazylii, Chile, Argentyny, Ekwadoru, USA, Kanady, Singapuru, Tajwanu, a nawet Czadu i Gabonu - wylicza Damian Konieczy.