Nowy numer 11/2024 Archiwum

Godnie żyć, godnie umrzeć

Pod hasłem: "Współczesność wobec śmierci i umierania" odbyła się 21 kwietnia w Krakowie II edycja konferencji naukowej "Opieka paliatywna i hospicyjna - medycyna, humanizm, wolontariat". Wzięli w niej udział duchowni, lekarze, psycholodzy, filozofowie, prawnicy i studenci.

- Bardzo dobrze, że ten temat jest omawiany po raz drugi na Uniwersytecie Jagiellońskim. Takie jest nasze życie. Mimo radosnych dni nie możemy zapominać, że każdego z nas spotkają również te chmurne i trudne. I o tym będzie ta konferencja - powiedział prof. Wojciech Nowak, rektor UJ, na rozpoczęcie spotkania w Auditorium Maximum.

Przed rozpoczęciem wykładów odczytano także list Konstantego Radziwiłła, ministra zdrowia. Napisał w nim m.in.: "Konferencja ta, poza niezaprzeczalnymi wartościami naukowymi i edukacyjno-szkoleniowymi, dotyka istoty humanizmu we wzajemnych naszych relacjach międzyludzkich, a zwłaszcza jego roli wobec medycyny paliatywnej. Kwestia śmierci i godnego umierania stanowiły zawsze przedmiot szczególnej troski ze strony zinstytucjonalizowanej służby zdrowia, jak i całego środowiska medycznego w Polsce. Wydaje się jednakże, że kwestie te powinny być także przedmiotem otwartej, społecznej dyskusji, zwłaszcza w środowisku akademickim".

Czwartkowe prelekcje i dyskusje odbyły się w trzech sesjach. Pierwszą z nich zatytułowano: "Filozoficzno-psychologiczno-humanistyczne aspekty śmierci i umierania". Poprowadziła ją prof. Maria Jolanta Flis, a jako pierwsza wykład wygłosiła prof. Antonina Ostrowska. Przybliżyła ona słuchaczom przemiany postaw wobec śmierci - od czasów najdawniejszych po współczesność. Pokazała m.in. symptomy, które wpływają na oswajanie śmierci w XXI wieku.

Z kolei o umieraniu w perspektywie teologicznej opowiedział ks. prof. Andrzej Muszala z UPJPII. Podkreślił on m.in., że śmierć w Kościele katolickim jest dopełnieniem życia i jego postawy, bramą do prawdziwego życia w jedności z Chrystusem, a także spełnieniem się człowieka. Przypomniał tu również słowa Karla Rahnera: "Śmierć może być pocałunkiem Boga".

Druga sesja konferencji, poprowadzona przez prof. Beatę Tobiasz-Adamczyk, przebiegła pod hasłem: "Medyczne aspekty śmierci i umierania". Wystąpili w niej prof. Wojciech Leppert, który opowiedział o jakości życia pacjentów w zaawansowanej chorobie nowotworowej, prof. Jerzy Wordliczek z referatem o "granicach" intensywnej terapii, lek. med. Anna Adamczyk, która przybliżyła słuchaczom scenariusze umierania i zagadnienie opieki paliatywnej nad chorymi z chorobami degeneracyjnymi układu nerwowego, a także dr n. med. Tomasz Grądalski z wykładem o opiece hospicyjnej dla chorych ze schorzeniami innymi niż nowotwory oraz prof. Tomasz Grodzicki, który zastanawiał się nad tym, czy kres życia powinien nastąpić w szpitalu, czy w domu.

Codziennym doświadczeniom w pracy z terminalnie chorymi poświęcono trzecią, ostatnią część spotkania, pokierowaną przez dr n. med. Iwonę Filipczak-Bryniarską. Wykłady wygłosili w niej pracownicy Hospicjum im. św. Łazarza: dr med. Jolanta Życzkowska, która opowiedziała o oczekiwaniach pacjentów w ostatnich dniach życia, a także psycholog Elżbieta Wesołek, która zastanowiła się, czy opieka hospicyjna jest możliwa w opiece długoterminowej.

Konferencję zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy