W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu odbyła się inauguracja projektu "Mądre bajki z całego świata". W jego ramach do chorych dzieci trafi 2 tys. książeczek z pięknymi opowieściami.
21 kwietnia mali pacjenci szpitala w Prokocimiu odbyli niezwykłą podróż. Założyli czerwone nosy i wspólnie wybrali się do... krainy doktorów clownów. Tam usłyszeli historię Piotrusia, któremu nic się nie udawało. Chodził przygnębiony, bo bardzo się starał, ale jego wysiłki wciąż szły na marne. W końcu jednak uwierzył w siebie i stał się prawdziwym bohaterem.
Po bajkowej wycieczce dzieci porozmawiały z doktorami clownami (czyli wolontariuszami Fundacji "Dr Clown") o tym, co jest dla nich ważne, a następnie z zapałem wzięły do rąk pędzle i namalowały krainę dobra. Nie zabrakło w niej mamy, słońca i ukochanego psa.
Tak rozpoczęła się przygoda z nowym projektem przygotowanym przez Fundację "Dr Clown" i Kulczyk Foundation.
"Mądre bajki" to 17 opowiastek i 17 odpowiadających im kolorowanek, które powstały w oparciu o baśnie z 9 krajów świata. Każda z nich jest podstawą do rozpoczęcia rozmowy z dzieckiem. Są to bowiem historie o zrozumieniu, miłości, przyjaźni, wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka.
Wszystkie bajki zostały nagrane przez dzieci i towarzyszących im dorosłych, m.in. Małgorzatę Sochę, Pawła Deląga, Agnieszkę Dygant, Beatę Pawlikowską i Szymona Majewskiego. Wraz z materiałami edukacyjnymi można je znaleźć na stronie internetowej: www.kulczykfoundation.org.pl/bajki.
- W ramach projektu czytamy dzieciom bajki, które pozwalają wejść w świat wartości, refleksji nad tym, co jest ważne dla najmłodszych. A przy tym staramy się wykorzystać naszą rolę doktorów clownów, czyli kolorowych przyjaciół dzieci, którzy rozdają uśmiech - mówi Magdalena Lis, pełnomocnik oddziału Fundacji "Dr Clown" w Krakowie.
Akcja potrwa około miesiąca. Wolontariusze z krakowskiego oddziału fundacji dotrą do 5 szpitali: Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika, Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II oraz Małopolskiego Centrum Rehabilitacji Dzieci "Solidarność" w Radziszowie. Małym pacjentom przekażą ok. 2 tys. książeczek.
Jak podają organizatorzy, podobne działania zostaną przeprowadzone w 23 lokalnych oddziałach Fundacji "Dr Clown". W sumie do rąk dzieci z 70 szpitali w całej Polsce trafi 27 tys. książek.