Raport o stanie przygotowań służb do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży zostanie zaprezentowany 30 lub 31 maja - zapowiedział dziś wojewoda małopolski Józef Pilch.
W pierwotnych planach dziennikarze, a następnie mieszkańcy Krakowa mieli się z nim zapoznać w połowie maja, jednak gdy raport liczący 2 tys. stron trafił do wszystkich służb (ABW, BOR, komendant główny policji i komendant główny PSP) i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, okazało się, że przeanalizowanie go wymaga dużo czasu.
Podczas konferencji prasowej zwołanej na prośbę mediów w piątek 20 maja wojewoda małopolski ujawnił, że w planie zabezpieczenia ŚDM potrzebne będą drobne poprawki, dotyczące m.in. parkingów w okolicy Brzegów, których powinno być więcej. Obecnie trwa ich poszukiwanie na terenie powiatu krakowskiego.
- Rozmawiamy z ościennymi gminami i starostwami. Służby pytają też o drogi dojazdowe do Brzegów. Chcą wiedzieć, czy można je zamknąć w całości lub częściowo (bez paraliżowania ruchu lokalnego). Analizujemy to, bo ludzie muszą jakoś dojeżdżać do pracy - mówił dziś Józef Pilch.
Kolejną ważną kwestią poruszoną podczas briefingu był pomysł wojewody dotyczący wprowadzenia podczas ŚDM darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich. - Chodzi o to, by krakowianie w tym czasie zostawili swoje samochody i korzystali z komunikacji miejskiej. To ułatwi pielgrzymowanie i poruszanie się po mieście - przekonuje J. Pilch. Zapowiada też, że 31 maja będzie gościem nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa poświęconej przygotowaniom do ŚDM i wtedy chce zgłosić ten projekt. Dodaje również, że wystąpił już do ZIKiT z prośbą o oszacowanie kosztów wprowadzenia w Krakowie darmowej komunikacji. - Będę też rozmawiał z rządem, czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć taką kwotę. Jeśli nie, wstrzymam się z wystąpieniem, bo trudno narazić gminę Kraków na koszty - mówi.
Wojewoda przekonywał też dziennikarzy, że polski rząd wspiera organizację ŚDM i przeznaczył pieniądze na bezpieczeństwo i zabezpieczenie medyczne tego wydarzenia. - Do połowy czerwca mają być kupione dodatkowe karetki i wozy strażackie - zapewnia, dodając, że gminy, które wystąpiły z wnioskami o dofinansowanie zadań związanych z ŚDM z budżetu państwa, mogą liczyć na wsparcie, ale na pewno nie dostaną całej kwoty.
Podczas spotkania J. Pilch potwierdził także, że nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM będzie czuwać ok. 3 tys. policjantów z Małopolski, wspieranych przez 3,5 tys. funkcjonariuszy z innych rejonów kraju. W zabezpieczeniu uczestniczyć będzie także ok. 2,5 tys. strażaków z PSP oraz 7 tys. z OSP. Policję wspierać będzie również Żandarmeria Wojskowa oraz Służba Celna.
Wojewoda przedstawił dziś również swojego nowego rzecznika, którym został Krzysztof Marcinkiewicz. Wcześniej był on rzecznikiem krakowskiego oddziału Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. J. Pilch zapowiedział także, że w przyszłym tygodniu zostanie powołany jego pełnomocnik ds. ŚDM.