Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

ŚDM: Zagrożenia zostały wyeliminowane

W Krakowie odbyło się posiedzenie rządowego zespołu ds. ŚDM, w którym wzięli udział przedstawiciele rządu, służb i Kościoła.

Obecni byli także m.in. szefowa zespołu Beata Kempa, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński i bp Damian Muskus, kierujący Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 oraz przedstawiciele Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej, Zdrowia, Cyfryzacji oraz Infrastruktury i Budownictwa.

- Najważniejsze dla nas jest to, aby wszyscy uczestnicy mieli przede wszystkim piękne przeżycia duchowe i intelektualne, żeby czerpali jak najwięcej dla siebie, ale też żeby to spotkanie ubogaciło świat naszą kulturą i entuzjazmem młodych ludzi - mówiła, otwierając spotkanie, B. Kempa.

Jak dodała później, największym zagrożeniem dla spotkania młodzieży jest... pogoda, na którą nikt nie ma wpływu. - Pojawiające się problemy staramy się rozwiązywać od ręki. Na ten moment nie widzę większych zagrożeń - zapewniła w rozmowie z dziennikarzami.

Odnosząc się do opublikowanego w kwietniu raportu, w którym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa krytycznie oceniło lokalizację papieskiej Mszy podczas ŚDM, czyli Campus Misericordiae w Brzegach, szef RCB podkreślił, że "stwierdzone ryzyka są już zażegnane". Marek Kubiak wyjaśnił, że przygotowane zostały odpowiednie analizy, a rozwiązania przekazano organizatorom.

O realizacji tych wskazówek podczas posiedzenia rządowego zespołu opowiadał Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki. Podkreślił, że wybór miejsca kończącej Światowe Dni Młodzieży Mszy św. był wzorowany na poprzednich spotkaniach młodzieży, podczas których finałowe wydarzenia także odbywały się poza centrami dużych miast. Jak wyjaśnił samorządowiec, obecnie teren w Brzegach jest zagospodarowany i trwa jego porządkowanie. Na ukończeniu są 4 mosty tymczasowe (budowane przez wojsko) i 3 mosty stałe, które potem będą służyły mieszkańcom w ramach Strefy Aktywności Gospodarczej.

Przenoszone są także słupy wysokiego napięcia (pozostałe zostaną wyłączone lub zabezpieczone), budowane są instalacja światłowodowa, stacje energetyczne, powstają hydranty umożliwiające strażakom dostęp do wody. - Budujemy miasto. Dwumilionowe miasto w Brzegach - podkreślił burmistrz Wieliczki.

Wytyczone zostały wyjścia ewakuacyjne, które mają umożliwić opróżnienie sektorów na Campus Misericordiae w ok. 2 godzin. - Chcielibyśmy, by pielgrzymi się nie spieszyli - zaznaczył A. Kozioł. Jego zdaniem, najlepiej byłoby, gdyby spokojne wyjście z CM zajęło pielgrzymom ok. 4 godzin.

Jednym z ostatnich etapów przygotowań - realizowanym pod koniec czerwca i na początku lipca - ma być zabezpieczenie rzek i budowa dróg tymczasowych.

Burmistrz podkreślił także, że przygotowane drenaże i tymczasowo zamontowane pompy pozwolą na odwodnienie terenu w przypadku ulewy. Jeśli jednak dojdzie do powodzi, teren Campus Misericordiae, co podkreślał także M. Kubiak z RCB, nie będzie bezpieczny. W takim przypadku uroczystości zostaną przeniesione na Błonia.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy