Ponad 3 godziny niezapomnianego koncertu, na scenie najlepsi artyści chrześcijańscy, a na widowni setki osób - tak w skrócie wyglądał 31 maja koncert pt. "Are you ready?".
Pierwsza rozgrzewka przed Światowymi Dniami Młodzieży już za nami. Były radość, wielbienie Boga śpiewem, ale nie zabrakło również momentów pełnych refleksji. We wtorkowy wieczór w krakowskim Centrum Kongresowym ICE wystąpili znani artyści chrześcijańscy, a wśród nich Tau, Arkadio, ks. Jakub Bartczak, Maleo Reggae Rockers czy zespół TGD, który zaśpiewał piosenki ze swojej najnowszej płyty.
- Nasz nowy materiał jest dość zróżnicowany. Gramy utwory, które pobrzmiewają jak takie stare hymny, ale jest też kilka kawałków tanecznych - opowiada Piotr Nazaruk, lider TGD. - Ta płyta jest bardzo ewangeliczna. Mam nadzieję, że będzie ona przynosiła zmiany w ludziach i we mnie też.
Premierowe utwory uczestnicy koncertu usłyszeli też podczas występu zespołu NiemaGOtu, który już niebawem planuje wydać swój pierwszy krążek. Tego wieczoru zagrali m.in. najnowszy "Psalm 126", jednak nie zabrakło również hymnu ŚDM 2016 "Błogosławieni miłosierni".
- Dla nas występ na tym koncercie to z jednej strony wielka frajda, ale też pewne zawstydzenie. To Bóg zawstydza nas swoją hojnością, bo gdyby nie hymn ŚDM, to pewnie nie byłoby nas tutaj. Nagle wszystkie drzwi stanęły przed nami otworem. To wielki dar, choć oczywiście jeszcze wiele musimy się nauczyć - opowiada Jakub Blycharz, lider zespołu NiemaGOtu.
Wtorkowy koncert dał uczestnikom przedsmak tego, co czeka ich już w lipcu - zarówno podczas wydarzeń centralnych, ale też w czasie programu towarzyszącego. - Dobrze jest się przygotować do takich spotkań tak, jak bokser przygotowuje się do swojej walki. Chciałbym, żeby ludzie, którzy przychodzą na ten koncert, pomyśleli też o sobie - o tym, po co żyjemy i jaki jest nasz cel. Nie chciałbym, żeby to była tylko dobra zabawa - tłumaczy Arkadio.
Tego wieczoru w Krakowie artyści spisali się na medal. A jak poradzili sobie wolontariusze, dla których miał to być przecież sprawdzian przed Światowymi Dniami Młodzieży? - Jestem bardzo zaskoczona tym, że mimo natłoku pracy, nie widać po nich zmęczenia i mam nadzieję, że podczas Światowych Dni Młodzieży będzie podobnie - mówi Katarzyna Kucik z KO ŚDM 2016.
Przy organizacji krakowskiego koncertu przez ponad 1,5 miesiąca pracowało ok. 50 wolontariuszy. - Oni mają też takie kompetencje twarde, a nie tylko zapał, otwartość czy chęć współtworzenia wydarzeń. Doskonale sobie radzą organizacyjnie i logistycznie, a te kompetencje, które podczas wydarzeń centralnych będą grały pierwsze skrzypce, są u nich bardzo mocne - przekonuje z kolei Joanna Zając z KO ŚDM.
Na ten dzień planowano również zakończenie rejestracji wolontariuszy krótkoterminowych. Jednak ostateczna liczba osób chętnych do pomocy, póki co, pozostaje tajemnicą. - Udało się, bo wolontariuszy jest wystarczająco dużo, by sprawnie obsłużyć wydarzenia - przekonuje K. Kucik.
- Obecnie zrekrutowaliśmy ponad 13 tys. wolontariuszy. Oprócz tego są też wolontariusze pomagający w poszczególnych parafiach, co daje łącznie ponad 16,5 tys. osób. Do tego trzeba doliczyć chętnych, którzy zarejestrowali się w ostatnich dniach - dodaje.
Żeby zapewnić sprawny przebieg wszystkich wydarzeń, potrzeba ok 20 tys. ochotników. Swoją pomoc zadeklarowali również skauci, harcerze, wolontariusze medyczni oraz wojsko.
Jak zdradziła K. Kucik, system rejestracyjny dla wolontariuszy krótkoterminowych będzie działał jeszcze do 3 czerwca. - Nie chcemy zabrać szansy na rejestrację tym, którzy tę decyzję zostawili na ostatnią chwilę - tłumaczy.
Ponadto wolontariat promowano również w czasie wtorkowego koncertu, gdzie do dyspozycji uczestników były stoiska informacyjne, a na telebimach wyświetlano materiały promujące, w tym najnowszy spot, w którym wystąpili... sami wolontariusze.
Kolejny koncert z cyklu "Are you ready?" odbędzie się już 3 czerwca w Zabrzu. Następnie 10 czerwca artyści zagrają we Wrocławiu, a trasę koncertową zakończą 12 czerwca w Warszawie. Dochód z koncertów przeznaczony zostanie na organizację ŚDM, a szczególnie na wsparcie wolontariatu.