Wiadomo, jak podzielone zostaną Błonia i Campus Misericordiae - miejsca najważniejszych wydarzeń podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Podział na sektory krakowskich Błoń. Na fioletowo zaznaczona jest Strefa Pojednania (jedna z dwóch) w Parku Jordana mat. KO ŚDM Kraków 2016 Błonia krakowskie będą miejscem trzech wydarzeń centralnych: Mszy na rozpoczęcie ŚDM (26 lipca), powitania Ojca Świętego (28 lipca) oraz Drogi Krzyżowej (29 lipca).
Będą się tam odbywać także wydarzenia Festiwalu Młodych oraz spotkania dodatkowe. W parku Jordana, znajdującym się obok Błoń, znajdować się będą część Strefy Pojednania i Namiot Adoracji, w którym umieszczone zostaną symbole ŚDM - krzyż i ikona.
Jeśli chodzi o prace logistyczne, to został już wybrany projekt ołtarza oraz scen bocznych, opracowano mapę sektorów, ich nazewnictwo i oznaczenia, zaplanowano rozmieszczenie sanitariatów, punktów medycznych, strefy osób zagubionych, zaplecza na zakrystię.
Budowa ołtarza ma się rozpocząć w czerwcu. Jego zaplecze - co też zostało już uzgodnione - będzie stanowił stadion Wisły.
Na Campus Misericordiae, terenie leżącym na granicy gminy Kraków i Wieliczka, odbywać się będą dwa z wydarzeń centralnych ŚDM Kraków 2016. 30 lipca młodzież wraz z papieżem będzie uczestniczyć w modlitewnym czuwaniu.
Podział sektorów na Campus Misericordiae, gdzie papież Franciszek odprawi Mszę św. dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie mat. KO ŚDM Kraków 2016 Pielgrzymi spędzą tam noc. Odbędzie się koncert uwielbienia, przedłużający modlitwę. W niedzielę 31 lipca odbędzie się Msza św., nazywana Mszą Posłania. Na jej zakończenie Ojciec Święty ogłosi, gdzie odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży.
Na miejscu trwają prace nad przygotowaniem terenu, który docelowo, po wydarzeniach ŚDM, będzie Strefą Aktywności Gospodarczej miasta i gminy Wieliczka. Tymczasowe mosty na znajdujących się tam rzekach buduje wojsko.
W ziemi kładzione są instalacje elektryczne i światłowodowe, które będą służyły do doprowadzenia sygnału do telebimów i nagłośnienia. Rozpoczyna się przygotowanie terenu pod budowę ołtarzy i sektora "0" - zatwierdzono już układ elementów ołtarza i całego sektora. Teren pod montaż ołtarza jest już zabezpieczony. Opracowywany jest schemat oznakowania sektorów.
Na tym jednak nie koniec miejsc, które w ostatnim tygodniu lipca czeka prawdziwy najazd pielgrzymów. Zarejestrowane grupy pielgrzymować będą z sanktuarium św. Jana Pawła II do sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Dla pielgrzymów ŚDM będzie to pielgrzymka jubileuszowa w ramach Roku Miłosierdzia. W sanktuarium św. Jana Pawła II zostaną wystawione relikwie papieża Polaka. W drodze odmawiana będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia.
W łagiewnickim sanktuarium młodzi będą mogli uczcić obraz "Jezu, ufam Tobie" i relikwie św. s. Faustyny. Pielgrzymka będzie się odbywać od wtorku 26 lipca do piątku 29 lipca. Każda grupa zostanie indywidualnie poinformowana o dniu i godzinie rozpoczęcia pielgrzymki. Szczegółowe informacje i całościowy plan pielgrzymki oraz trasy przejścia będą opisane w specjalnie na ten czas przygotowanej aplikacji.