Do 29 czerwca w Muzeum Historyczno-Misyjnym Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie można oglądać druki ulotne z XVIII i XIX wieku.
Jak podkreślił kustosz muzeum ks. Wacław Umiński CM, druki ulotne to wyjątkowa ilustracja tamtych epok. - Chcemy zaproponować taką właśnie podróż przez życie społeczne naszych przodków. One pokazują wydarzenia, które są ważne dla poszczególnych osób, często lokalnie, które umykają uwadze, w przeciwieństwie do znanych z historii w szkole powszechnych faktów - wyjaśnił.
Kustosz wskazał, że druki ulotne to nie tylko pierwowzory współczesnych, najczęściej jednostronicowych ulotek, rozdawanych na ulicach czy przyklejanych na słupach ogłoszeniowych. - Niektóre mają nawet kilkanaście kartek, trudno na nich szukać zdjęć czy specjalnych ilustracji, gdyż miały one przede wszystkim charakter informacyjny - tłumaczy.
Na wystawie zatytułowanej "Historia zapisana w drukach ulotnych" można zobaczyć m.in. listy pasterskie, klepsydry, kazania, sumariusze, mowy pogrzebowe, panegiryki, mowy sejmowe i uniwersały z lat 1766-1794 czy materiały Komisji Edukacji Narodowej. Na szczególną uwagę zasługują eksponaty zgrupowane w tzw. klockach introligatorskich.
- Ta część ekspozycji prezentuje wyjątkową spuściznę po prymasie Michale Poniatowskim, który był przecież bratem króla Polski. Z racji swojej funkcji, a także bliskości dworu, zbierał on pisma osób, które ówcześnie piastowały ważne funkcje - powiedział ks. Umiński. - Oryginalne są także rozbudowane klepsydry, z których można by brać współcześnie przykład, zwłaszcza jeżeli chodzi o wzornictwo - dodał.
Wystawa jest otwarta dla zwiedzających do 29 czerwca w godz. od 14 do 17 w poniedziałki, wtorki i środy oraz od 15 do 17 w niedzielę. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: (12) 422 88 77 lub pod adresem e-mail: muzeum@misjonarze.pl. Zainteresowani mogą również pobrać wybrane druki online ze strony internetowej: www.biblioteka.misjonarze.pl.