Nowy numer 3/2021 Archiwum

Festiwal miłosierdzia w Krakowie

Im mniej czasu zostało do Światowych Dni Młodzieży, tym więcej wydarzeń przygotowujących do lipcowego spotkania oferują młodym krakowskie wspólnoty.

Na pielgrzymów, którzy w lipcu przyjadą do stolicy Małopolski, oprócz Festiwalu Młodych organizowanego w ramach ŚDM, czeka też wiele innych, równie wartościowych atrakcji. Jedną z takich inicjatyw będzie "Mercy Festival", organizowany w bazylice Mariackiej i na Rynku Głównym od 18 do 24 lipca, czyli tuż przed samymi Światowymi Dniami Młodzieży.

- ŚDM to przeżywanie wiary i doświadczanie Kościoła we wspólnocie i my chcemy czerpać właśnie z tej wspólnoty na krakowskim Rynku, w całej jej różnorodności językowej i kulturowej - wyjaśnia Alina Szastok, współorganizator festiwalu.

Tygodniowe wydarzenie podzielono na dwie części. Pierwszą z nich będą 4-dniowe rekolekcje w bazylice Mariackiej, rozpoczynające się w poniedziałek 18 lipca. Właśnie wtedy w centrum Krakowa ewangelizować będą dominikanie - o. Adam Szustak OP i o. Tomasz Nowak OP.

- Od samego początku wiedzieliśmy, że chcemy zorganizować coś więcej niż tylko zadania powierzone naszej parafii przez KO ŚDM. To będzie coś wyjątkowego, nie tylko dla osób głęboko wierzących, które przyjadą do Krakowa po odnowę duchową, ale też dla tych, które być może czują się bardziej jak turyści - zapowiada A. Szastok. - Chcemy pomóc im odnaleźć się w Kościele, bo nawet jeśli to zadziała na jedną lub dwie osoby, to warto takie wydarzenie zorganizować - przekonuje.

W tych dniach młodzi będą w ciszy adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a następnie wezmą udział w Mszy św. z kazaniem i konferencją ewangelizatorów. Każde z tych spotkań zakończy się natomiast uwielbieniem prowadzonym przez zespoły Owca i NiemaGOtu.

Na kolejne 3 dni festiwal przeniesie się na Rynek Główny, gdzie od 22 do 24 lipca młodzi znów spotkają się z ewangelizatorami - o. Szustakiem, o. Nowakiem, a także z bp. Grzegorzem Rysiem. Dopełnieniem części ewangelizacyjnej będą koncerty znanych polskich zespołów chrześcijańskich, które zagrają specjalnie dla młodych i poprowadzą wieczorne uwielbienia. Po raz kolejny na krakowskim Rynku zabrzmią najpiękniejsze pieśni chrześcijańskie w wykonaniu takich zespołów, jak New Life’m, Exodus 15, Owca, NiemaGOtu, a także dzięki artystom z JSJD.

- W sobotę nastąpi "desant" artystów z Rzeszowa, którzy tworzą tam koncert "Jednego Serca, Jednego Ducha" - największy polski koncert uwielbieniowy, który przyciąga co roku kilkadziesiąt tysięcy osób. Na scenie na krakowskim Rynku pojawią się w ponad 100-osobowym składzie, z Janem Budziaszkiem, Agnieszką Musiał, Marcinem i Lidią Pospieszalskimi, orkiestrą Huberta Kowalskiego i wielkim chórem - zapowiada A. Szastok.

Szykuje się tydzień pełen duchowych wrażeń, wielu głębokich refleksji i godzin przepełnionych uwielbieniem! - Takich przeżyć duchowych trudno doświadczyć, modląc się samotnie, dlatego warto przyjść wtedy na Rynek, żeby odkryć Boga we wspólnocie - zachęca A. Szastok. A o samotnej modlitwie nie ma nawet mowy, bo - jak szacują organizatorzy - każdego dnia festiwal zgromadzi ponad 30-tysięczną widownię. Całe wydarzenie prowadzone będzie dla niej w językach polskim i angielskim.

Ten wyjątkowy festiwal przygotowują wspólnie bazylika Mariacka, Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz artyści "Jednego Serca, Jednego Ducha".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama