Na dorocznym spotkaniu w Ludźmierzu w niedzielę 19 czerwca Rycerze Kolumba modlili się za swojego kapelana - kard. Franciszka Macharskiego.
To na terenie m.in. archidiecezji krakowskiej w 2006 r. powstały pierwsze rady stanowe Rycerzy Kolumba. Świętują oni jubileusz 10-lecia organizacji w naszym kraju.
Podczas niedzielnej Mszy św. odbyło się zaprzysiężenie funkcjonariuszy stanowych na rok bratni (formacyjny) 2016/2017. - Ta uroczystość ma podkreślać służebny charakter Zakonu Rycerzy Kolumba. Służba Bogu to służba bliźniemu. Rycerze Kolumba realizują tę zasadę na co dzień, a cztery filary zakonu to: jedność, miłosierdzie, braterstwo i patriotyzm - mówił brat Andrzej Anasiak, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.
W czasie niedzielnej liturgii modlili się za swojego głównego kapelana - kard. Franciszka Macharskiego. - To on zabiegał o powstanie Rycerzy Kolumba w Polsce wspólnie z innymi hierarchami, do czego zachęcał polskich biskupów Jan Paweł II. Emerytowany metropolita krakowski był jednym z pierwszych dostojników, którzy odpowiedzieli na prośbę papieża. Jan Paweł II marzył o tym, aby to właśnie w Polsce, jako pierwszym kraju europejskim, powstały pierwsze rady tej największej męskiej organizacji na świecie - wspominał Andrzej Anasiak.
Współkapelanem Rycerzy Kolumba w Polsce jest ks. prof. Tomasz Kraj. Mężczyzn pozdrowił w ludźmierskim sanktuarium jego kustosz ks. Jerzy Filek. Wśród kapłanów celebrujących uroczystą Mszę św. był jeszcze kapelan jednej z grup ks. Tomasz Szewczyk oraz ludźmierski wikary ks. Krzysztof Kruk, także Rycerz Kolumba.
- Podsumowaliśmy rok bratni, który zawsze trwa od 1 lipca do 31 czerwca. Rozpoczęliśmy i omówiliśmy przygotowania do kolejnego roku. Rozmawialiśmy także o naszej działalności, m.in. na Światowych Dniach Młodzieży, gdzie będziemy pełnić swoją posługę w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, zajmiemy się także pełną logistyką w Kraków Arenie, w której będzie centrum anglojęzyczne. To nasi bracia, m.in. z Filipin, będą tam służyć - mówi A. Anasiak.
Władza w zakonie na rok bratni 2016/2017 w Polsce została powierzona 7 funkcjonariuszom Rady Stanowej: br. Andrzejowi Anasiakowi - delegat stanowy, kard. Franciszkowi Macharskiemu - kapelan stanowy, ks. prof. Tomaszowi Krajowi - współkapelan stanowy, br. Tomaszowi Wawrzkowiczowi - sekretarz stanowy, br. Krzysztofowi Zubie - skarbnik stanowy, br. Andrzejowi Stefaniukowi - radca stanowy, br. Dariuszowi Wolniakowi - kustosz stanowy.
Z podsumowania pracy Rycerzy Kolumba wynika, że spędzili oni ponad 400 tys. godzin w wolontariacie i przeznaczyli 1 mln zł na różnego rodzaju akcje niesienia pomocy.
- Jesteśmy pomostem między osobami, które pomocy potrzebują, a tymi, którzy chcą ją nieść. Udało nam się przekazać już prawie pół tysiąca wózków inwalidzkich, przeprowadziliśmy akcję "Łuczniki dla Afryki", dzięki której przekazaliśmy 200 maszyn do szycia dla szkoły w Zambii - przypomina br. Anasiak.
W tym roku mija 10 lat od powstania Rycerzy Kolumba w Polsce. Obecnie jest 90 rad lokalnych, składających się z ponad 4 tys. braci. Ich praca podzielona jest na 25 rejonów.
- Nasze doroczne spotkanie wcale nieprzypadkowo odbywa się w Ludźmierzu. To właśnie tutaj 10 lat temu zawiązała się jedna z pierwszych 6 rad w Polsce. Na terenie archidiecezji działa jeszcze Rada św. Jana Pawła II w Krakowie - mówi Paweł Put, wielki rycerz podhalańskich Rycerzy Kolumba. Ich rada nosi numer 14001. Pierwszym kapelanem był śp. ks. prał. Tadeusz Juchas.
- Organizujemy cyklicznie bale charytatywne, sami oddajemy krew u progu wakacji i zachęcamy do tego innych. Zajmujemy się pomocą w dojeździe osób na Światowy Dzień Chorych do Ludźmierza, który odbywa się w sanktuarium w lutym i lipcu - podkreśla P. Put. Z okazji jubileuszu Rycerze Kolumba z ludźmierskiej rady poświęcą swój nowy sztandar podczas uroczystości odpustowych 15 sierpnia w Ludźmierzu.
Na Podhale Rycerze Kolumba przyjechali wraz z rodzinami. Podczas obrad, w których uczestniczyli sami mężczyźni, dla małżonek przygotowany był specjalny program - wyjechały one do Niedzicy, by zwiedzić zamek i zaporę, poznać uroki spływu Dunajcem i zobaczyć Szczawnicę. Doszło także do niecodziennego spotkania. Podczas swojej obecności w sanktuarium w Ludźmierzu polscy Rycerze Kolumba spotkali pielgrzymkę ze Stanów Zjednoczonych, w której składzie byli ich amerykańscy bracia.
Początki Rycerzy Kolumba sięgają XIX wieku. 2 października 1881 roku mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy kościoła Najświętszej Maryi Panny przy alei Hillhouse w New Haven w stanie Connecticut. Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego księdza Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią i charytatywną.