Ks. prof. Jan Machniak objął probostwo krakowskiej parafii Wszystkich Świętych. Uroczystość odbyła się 29 czerwca w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Liturgiczne przejęcie parafii przez nowego proboszcza odbyło się podczas Mszy św. odprawionej przez kard. Stanisława Dziwisza z okazji odpustu parafialnego. Ks. Jan Machniak złożył uroczyste wyznanie wiary oraz przysięgę.
- Dzisiejsza uroczystość dwóch świętych apostołów zachęca nas do wyrażenia Bogu wdzięczności za Kościół, którego mamy przywilej być członkami. Dzięki wierze i gorliwości apostołów oraz ich następców od dwóch tysięcy lat Ewangelia głoszona jest „wszelkiemu stworzeniu”. Dobra Nowina dotarła również na nasze polskie ziemie i od tysiąca pięćdziesięciu lat kształtuje umysły i serca Polek i Polaków. My wszyscy jesteśmy spadkobiercami tej niezwykłej historii. Jesteśmy kolejnym ogniwem w łańcuchu pokoleń, dla których Jezus Chrystus jest Panem i Zbawicielem, jedyną nadzieją świata - powiedział w kazaniu metropolita krakowski.
Ks. Machniak zastąpił ks. Marka Głownię, który był proboszczem tej parafii od 2005 r.
- W imieniu Kościoła krakowskiego dziękuję ks. proboszczowi Markowi za ofiarną pracę i za wszystko, co wniósł w życie parafii, za utrzymanie splendoru tej świątyni. Nowemu proboszczowi, księdzu Janowi życzę, aby spożytkował swoje duszpasterskie i naukowe doświadczenie dla dobra parafii - powiedział kard. Dziwisz.
- Na terenie parafii mieszka wielu kapłanów związanych pracą z naszą kurią krakowską, z Uniwersytetem Jana Pawła II oraz innymi instytucjami kościelnymi. Obecnych jest wiele wspólnot życia konsekrowanego, reprezentujących różne charyzmaty. Niech ubogacają one parafię tymi swoimi darami, a proboszcz niech będzie zwornikiem wszystkich żywotnych sił w tej części naszego miasta. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła ma znakomitą przeszłość i świadczy o naszej historii oraz o osiągnięciach i pięknie architektury. Mam nadzieję, że nowy proboszcz, profesor Papieskiego Uniwersytetu, przybliży do tej świątyni ludzi kultury i twórczej pracy - dodał metropolita krakowski.
W uroczystości wzięło udział kilkudziesięciu kapłanów w tym m.in. biskupi: Jan Szkodoń i Jan Zając. Byli również obecni: Józef Pilch, wojewoda krakowski, dr Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący SKOZK i b. rektor UJ, prof. Jacek Popiel, prorektor UJ. Mszę św. transmitowało Radio Maryja i Telewizja Trwam.
Nowy proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych urodził się w 1957 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 r. z rąk. kard. Franciszka Macharskiego. Jest cenionym teologiem, polonistą, znawcą pism m.in. św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II, wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, rektorem Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia, autorem książek poświęconych teologii duchowości. Jest również m.in. członkiem zespołu opracowującego do druku naukowe wydanie dzieł literacki Karola Wojtyły - Jana Pawła II.
Parafialny kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła to jedna z najpiękniejszych świątyń Krakowa Bogdan Gancarz /Foto Gość Parafia Wszystkich Świętych należy do najszacowniejszych w archidiecezji. Powstała w XIII w. Jej proboszczami są zawsze mianowani wybitni i zasłużeni kapłani. Na terenie parafii, przy ul. Kanoniczej, mieszkają zwyczajowo m.in. niektórzy z krakowskich biskupów pomocniczych i kanonicy Kapituły Metropolitalnej.
Co ciekawe, kościołem parafialnym nie jest świątynia pod tym samym wezwaniem, co parafia. Wybudowany w średniowieczu kościół pw. Wszystkich Świętych już bowiem nie istnieje. Został zburzony przez Austriaków w latach 30. XIX w. Parafia została przeniesiona wcześniej do pojezuickiego kościoła pw. świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. To jedna z najpiękniejszych świątyń krakowskich. Została zbudowana w stylu barokowym w latach 1597-1619. Do 1773 r. służyła jezuitom. W jej podziemiach pochowano m.in. słynnego kaznodzieję ks. Piotra Skargę (1536-16120). Trumna ze szczątkami sługi Bożego, którego proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym zakończył się 21 czerwca, znajduje się obecnie w nawie bocznej kościoła. W kościele tym brali niegdyś ślub rodzice św. Jana Pawła II.